1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Güney Sudan'daki barış süreci
Güney Sudan'daki barış süreci

Güney Sudan'daki barış süreci

Güney Sudan hükümeti, isyancı güçlerin lideri Machar'ı taşıyan uçağın inmesine izin vermedi

A+A-

CUBA (AA) - Güney Sudan hükümeti, Etiyopya’dan gelen ve isyancı güçlerin lideri Riek Machar'ı taşıyan uçağın başkent Cuba’ya inmesine izin vermedi.

Güney Sudanlı muhaliflerin sözcüsü James Gatdet Dak, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini devralmak için Güney Sudan'a gelen Machar’ı taşıyan uçağın Cuba Havalimanı'na inmesine izin vermediğini belirtti.

Machar'a bağlı muhaliflerden dün yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Simon Gatwech Dual'ı ve 195 askeri taşıyan uçağın Cuba'ya ulaşmasının ardından Machar'ın uçağının da bugün ineceği belirtilmişti.

Güney Sudan'da 15 Aralık 2013'te çatışmaların başlamasının ardından Cuba'dan ayrılan Machar, Yukarı Nil eyaletinde isyancı güçlerin bulunduğu kesim ile Etiyopya arasındaki bir bölgeye gitmiş ve buradan yönetim karşıtı faaliyetlerini sürdürmüştü.

Ülkede uzun süredir devam eden iç savaşın sona ermesi için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) gözetiminde 17 Ağustos 2015'te gerçekleştirilen barış görüşmelerinde, isyancı güçlerin lideri eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar çatışmanın durdurulması için sunulan taslağı kabul etmişti.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit de anlaşmayı 26 Ağustos'ta imzalamış, taraflar arasında varılan ateşkes yürürlüğe girmişti. Anlaşmada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı makamına biri Riek Machar, diğeri hükümet yanlısı bir isim olmak üzere iki kişinin atanması öngörülmüştü.

Son olarak Machar'ın başkent Cuba'ya gelerek cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı görevini teslim alacağı belirtilmiş, barış anlaşmasının uygulanması kapsamında ülkede çatışan taraflar ile diğer siyasi partilerin katılacağı geçiş hükümetinin oluşturulmaya başlanacağı kaydedilmişti.

Ancak hükümetin Machar'ın uçağından önce muhaliflerin komutanı Simon Gatwech Dual ve 195 asker ile silahlarını taşıyan uçağın Cuba'ya inişine izin vermemesi nedeniyle, Machar'ın başkente salı gönü öngörülen dönüşü ertelenmişti.


HABERE YORUM KAT