1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güneydoğu, Hububat Ve Bakliyat İhracatında Lider
Güneydoğu, Hububat Ve Bakliyat İhracatında Lider

Güneydoğu, Hububat Ve Bakliyat İhracatında Lider

Güneydoğu Anadolu, 891 milyon 337 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatıyla 2017 yılının ilk 5 ayında sektörde lider oldu- Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Altunka

A+A-

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu, 891 milyon 337 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatıyla 2017 yılının ilk 5 ayında sektörde lider konumda bulunuyor.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nden (GAİB) yapılan açıklamaya göre, Mahsum Altunkaya başkanlığında GAİB hizmet binasında toplanan Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim kurulu ihracat rakamlarını ve gündemi değerlendirdi.

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ve yönetim kurulu üyeleri, toplantıda sektörün 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde yapılan ihracatını ele aldı.

Altunkaya, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Güneydoğu’nun sektördeki başarısının tesadüf olmadığını, Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak mevcut ve yeni pazarlarda rekabet gücünü üst seviyelere taşımak adına canla başla çalıştıklarını dile getirdi.

İhracatta Irak'ın önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Altunkaya, bu ülkeye gerçekleştirilen ihracatın sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdüğünü ancak aynı başarıyı diğer ülkelerde de göstermek zorunda olduklarını vurguladı.

Irak'ın ihracatının bugünlere gelmesinde pay sahibi olan ihracatçıların aynı şekilde farklı ülkelerde de öne çıkacağına inandığının altını çizen Altunkaya, "Dünyanın dört bir tarafına Türk markalı ürün ihracatı yapıyoruz. Bazı bölgelerde çok iyiyiz. Ortadoğu'ya ocak-mayıs döneminde 674 milyon 469 bin dolarlık ihracat yaptık. Bunun 546 milyon 376 bin dolar kısmı Irak’a gerçekleşti. İhracatçımızın Ortadoğu ve özellikle Irak pazarındaki başarısı takdiri hak ediyor ama asıl hedefimiz sadece Ortadoğu’da değil, tüm coğrafyalarda kalitemizle fark yaratmak. Güneydoğu Anadolu, 891 milyon 337 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatıyla 2017 yılının ilk 5 ayında sektörde liderliği göğüsledi." diye konuştu.

Altunkaya, tüm sektörlerde olduğu gibi kendi sektörlerinde de katma değerli ürün ihracatının 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda hayati önem taşıdığını kaydetti.

İhracatta mal grupları bazında, buğday unu ihracatındaki yüzde 2,7'lik düşüşe karşı bisküvi-pasta ihracatındaki yüzde 8,6'lık, bitkisel yağlar ihracatındaki yüzde19,6’lık, şeker-şekerli mamuller ihracatındaki yüzde 8,1’lik ve kakaolu mamullerdeki yüzde 8,8'lik artışları bu çerçevede değerlendiren Altunkaya, katma değerli ürün ihracatının sektöre her geçen gün ivme kazandırdığını belirtti.

Türkiye’nin en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının Güneydoğu’dan yapılmasından mutluluk duyduklarını söyleyen Altunkaya, yıl sonunda önemli ihracat rakamlarına ulaşacaklarına inandığını, ilk 5 ayda gerçekleşen miktar bazında yüzde 14,1 ve değer bazında yüzde 4,5 artışların bu inançlarını güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT