1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hamas Ve Fetih'in Uzlaşı Anlaşması
Hamas Ve Fetih'in Uzlaşı Anlaşması

Hamas Ve Fetih'in Uzlaşı Anlaşması

Filistinli gruplar, uzlaşı anlaşmasının korunması ve bozulmasının engellenmesi için çaba sarf edeceklerini açıkladı

A+A-

GAZZE (AA) - Filistinli gruplar, uzlaşı anlaşmasının korunması ve bozulmasının engellenmesi için çaba sarf edeceklerini duyurdu.

Gazze'de, Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar'ın ofisinde Mısırlı güvenlik heyetinin ve Filistinli grupların katılımıyla düzenlenen toplantının ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, "Toplantıda, imzalanan uzlaşı anlaşmasının maddelerinin hayata geçirilmesi için gerekli adımların tamamlanması görüşüldü." ifadesine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, bu kapsamda Gazze'ye yönelik yaptırımların sona ermesi ve Gazze'deki görevlerini teslim alması için Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümetinin büyük rol oynaması gerektiği belirtildi.

Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümetinin, Kahire'deki müzakereler sonucu imzalanan uzlaşı anlaşması kapsamında 1 Aralık itibarıyla Gazze'deki görevlerini teslim almasının 10 Aralık'a ertelenmesi kararının alındığını hatırlatılan açıklamada, bu kararla uzlaşının önündeki engellerin kaldırılması için zaman kazanılmasının amaçlandığı bildirildi.

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Sinvar dün Filistinli gruplara, Gazze'yi ziyaret eden Mısırlı güvenlik heyetinin katılımıyla uzlaşı konusundaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere ofisinde toplanma çağrısı yapmıştı.

Toplantıya, Hamas ve Fetih'in yanı sıra İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesinden temsilciler katılmıştı.

Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında, Hamas ile Fetih'in ortak bildirisini okuyan Fetih yetkilisi Fayiz Ebu İyte, "Hamas ve Fetih, uzlaşı anlaşmasını gözeten Mısır'dan, Kahire'deki müzakereler sonucu imzalanan uzlaşı anlaşması kapsamında Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümetinin Gazze'deki görevlerini teslim almasının 1 Aralık'tan 10 Aralık'a ertelenmesini talep etti." ifadelerini kullanmıştı.

Hamas ve Fetih heyetleri, Kahire'deki müzakereler kapsamında 12 Ekim'de Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "Uzlaşı Anlaşması"nı imzalamıştı. Bu kapsamda Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümetinin en geç 1 Aralık tarihine kadar Batı Şeria'da olduğu gibi Gazze'de de tüm görevlerini yerine getirmesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT