1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kömürcü

  3. Her Şeyin İlki Olurmuş…
Mustafa Kömürcü

Mustafa Kömürcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Her Şeyin İlki Olurmuş…

A+A-

Çok çok uzun zamandır köşe yazısı yazmak istiyordum.

2008 yılından beri bu sektördeyim. Şu anda da Pusula Gazetesi’nin Haber Müdürlüğü görevini yapıyorum.

Şehrimizde siyaset yazıları yazan oldukça kıymetli yazarlar ve abilerim var. Onlar siyaset yazarken bana bu dalda yazı yazmak düşmez diyerek bir süreliğine –en azından daha da kendimi geliştirene kadar- siyasetten uzak kalmaya çalışacağım. Yazılarım fazlasıyla Konya’daki toplu ulaşım, kent hayatı, toplumsal sorunlarımız gibi sosyal konularla ile ilgili olacak.

Bu konuda siz değerli okurlarımızın yorumlarına maillerine ve düşüncelerine buradan yer vermeye çalışacağım.

***

Yeni tramvaylar uzun uğraşlar sonucunda şehrimize tek tek gelmeye devam ediyor. Yanlış hatırlamıyorsam 22 adet yeni tramvay Konya’mıza geldi. Şu anda da 15 tanesi hizmet vermekte. İşime gelip giderken sadece tramvay ve otobüs kullanırım. Bu yolculuklarım sırasında vatandaşların birbirleriyle yaptıkları muhabbetlere de ister istemez mesleğimizin hastalığı olduğu için kulak kabartırım.

Yeni tramvaylar için vatandaşlarımızdan çoğu zaman duyduğum tepkiler inanın ki şunlardan ibaret: “Eskileri çok arayacağız çok…”

***

Madem yeni tramvayları bu yazımızın ana konusu yaptık o zaman aldığım birkaç duyumu da sizlere iletmek isterim. Skoda firmasının yaptığı bu tramvaylara adet başına 1 milyon 706 bin Euro (yaklaşık 3 milyon TL) gibi bir rakam ödendiğini biliyorum.

Konya doğumlu olmaktan gurur duyan bir basın mensubu olarak daha ilk yazımızda “Bismillah” demişken eleştiri falan yapmaya da niyetim yok.

Hatta bizler bu şehirde yaşayanlar olarak daha iyilerine de layığız. Mesela İstanbul, Ankara’dan sonra artık bir metro hattı da Konyalının en büyük hakkıdır! Dahası bizim için farz olmuştur.

Ancak içeriden yani Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı bakım ve onarım bölümünden mesleğinin erbabı olan birkaç kişiden duyduğum tepkiler hiç de iç açıcı değil. Bu işin içindeki isimlerin dediklerine göre, yeni tramvayların garanti süresi olan 5 yılı görebileceklerinden şüpheliler.

Yılların ustası bu insanlar, Skoda firmasının yaptığı araçların da işçilik yönünden çok zayıf olduğunu ifade ediyor.

Ne diyelim… Umalım da bu düşünceler yanlış(!) çıksın ve boşa gitmesin bunca yapılan hizmet!

Haftaya görüşmek dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum