1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Irak Başbakanı İbadi:
Irak Başbakanı İbadi:

Irak Başbakanı İbadi:

"Şu an Irak ve Suriye sınırının güvenliğini sağlamaya yöneliyoruz"- "DEAŞ, 'saldır-kaç' taktiği izliyor"- "Irak'ta karada savaşan hiç bir yabancı asker bulunmuyor. Burada ABD'nin hiç bir askeri üssü ve askeri aracı yok"

A+A-

BAĞDAT (AA) - Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, DEAŞ'ın ülkeye sızmaya devam ettiğine dikkati çekerek, güvenlik güçlerinin Irak-Suriye sınırını korumaya yöneldiğini belirtti.

İbadi, yaptığı basın toplantısında, DEAŞ'ın Suriye'den Irak'a sızmaya devam ettiğini belirterek, "Musul'da DEAŞ elindeki bölgelerin kurtarılması için yeni planlarımız var. Şu an Irak ve Suriye sınırının güvenliğini sağlamaya yöneliyoruz." dedi.

- DEAŞ "saldır-kaç" taktiği uyguluyor

Örgütün zaman zaman güvenlik güçlerinin oluşturduğu savunma hattını aştığını söyleyen Başbakan İbadi, "DEAŞ, 'saldır-kaç' taktiği izliyor. Sonuçta bir savaş yaşıyoruz. Onlar (DEAŞ) bize saldırıyor, öldürüyor ve yaralıyor, biz de onlardan öldürüyoruz." diye konuştu.

Irak-Ürdün Uluslararası Karayolu üzerindeki saldırılar ve Bağdat'taki güvenlik açığıyla ilgili ise İbadi, "Terörün faturasını masum insanlar ödüyor. 2 yıl önce Bağdat'ta bir günde 10 saldırı gerçekleştiriliyordu. Şimdi ise bunu azalttık. Enbar'ın batısı ise kurtarılmadı. Orada Suriye'ye uzanan büyük çöl alanı DEAŞ'ın kontrolünde bulunuyor. Buradaki güvenliğin sağlanması için çok sayıda güvenlik gücüne ihtiyaç var. Önceliğimiz Musul'dur." değerlendirmesinde bulundu.

- Irak'ta yabancı askerlerin bulunması

Haydar el-İbadi, ABD'li danışmanların Irak'a gelerek bakanlıklarda görevlendirildiği iddialarının "asılsız" olduğunu ifade ederek, "Irak'ta karada savaşan hiç bir yabancı asker bulunmuyor. Burada ABD'nin hiç bir askeri üssü ve askeri aracı yok." yorumunu yaptı.

Irak'taki ekonomik krize de değinen İbadi, Fransa, Almanya ve İtalya'dan ülke ekonomisinin kalkınması için danışman yardımı talebinde bulunduklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT