1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Irak'taki Gelişmeler
Irak'taki Gelişmeler

Irak'taki Gelişmeler

BM Irak Özel Temsilcisi Kubis:"Haşdi Şabi yasası dahil tüm yasaların tamamen uygulanmasını istiyoruz. Silahların da devlet eliyle sınırlandırılması gerekiyor"

A+A-

NECEF (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Irak'taki silahların devlet eliyle sınırlandırılması gerektiğini belirtti.

Kubis, Necef'te Şii dini merci Ali es-Sistani ile görüştükten sonra basına yaptığı açıklamada, "Sistani'nin Irak'taki gelişmelerle ilgili talimatları ve cuma hutbelerini takdir ediyoruz." dedi.

Hükümetin yolsuzlukla mücadele çabalarını desteklediklerini söyleyen Kubis, "Yolsuzlukla mücadele ve ülke dışına kaçırılan paraların geri getirilmesinde hükümetten ciddi adımlar bekliyoruz." diye konuştu.

Sistani ile Bağdat-Erbil arasındaki krizi de görüştüklerini dile getiren Kubis, bu konuda anayasanın yol gösterici olması gerektiğini kaydetti.

BM Özel Temsilcisi Kubis, "Haşdi Şabi yasası dahil tüm yasaların tamamen uygulanmasını istiyoruz. Silahların da devlet eliyle sınırlandırılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.HABERE YORUM KAT