1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Isesco'dan Basın Özgürlüğünü Destekleme Çağrısı
Isesco'dan Basın Özgürlüğünü Destekleme Çağrısı

Isesco'dan Basın Özgürlüğünü Destekleme Çağrısı

İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu:- “Mesleki etik ve sorumluluklara bağlı kalmak, insan hak ve hürriyetine saygı duymak ve uluslararası sözleşmelere uymak kaydıyla basın özgürlüğünü teşvik etmeye devam edeceğiz. Özgür basından, dini semboller

A+A-

RABAT (AA) - İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu (ISESCO), İslam dünyasına basın özgürlüğünü destekleme çağrısı yaptı.

ISESCO tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yayımlanan mesajda, “Mesleki etik ve sorumluluklara bağlı kalmak, insan hak ve hürriyetine saygı duymak ve uluslararası sözleşmelere uymak kaydıyla basın özgürlüğünü teşvik etmeye devam edeceğiz. Özgür basından dini sembollere saygı göstermesini, dinlere hakaretten kaçınmasını ve ırkçılığı körükleyecek ifadelerden uzak durmasını bekliyoruz. Bu şartlar altında İslam dünyasını basın özgürlüğünü desteklemeye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İslam ülkelerinde, ulusal çapta basın mevzuatının ve basın yasalarının geliştirilmesi gerektiği vurgulanan mesajda, "Bilgiye erişimi sağlamak için basın özgürlüğünün kapsamını genişletmek büyük öneme sahiptir. İnsanın doğal hakları arasında yer alan basın ve ifade özgürlüğünü desteklemek ve ileriye taşımak için çaba sarf etmeye devam edeceğiz." ifadesine yer verildi.

ISESCO'nun mesajında ayrıca Uluslararası Basın Federasyonu ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine, basında dini sembollere saygı, dinlere hakaret eden ifadeler, ırkçılık ve şiddeti körükleyen yayınlara karşı daha etkin çalışma yapma çağrısında bulunuldu.


HABERE YORUM KAT