1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İso Türkiye İmalat Sanayi Pmı Nisanda 51,7 Oldu
İso Türkiye İmalat Sanayi Pmı Nisanda 51,7 Oldu

İso Türkiye İmalat Sanayi Pmı Nisanda 51,7 Oldu

Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisan ayında 51,7 olarak ölçüldü-IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Balchin:-"Üretim, yeni siparişler ve ihracattaki güçlü artış hızlarıyla birlikte Türk imalat sektöründeki iyileşme nisanda da devam etti"

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisan ayında 51,7 olarak ölçüldü.

İSO,Türkiye ve İstanbul İmalat Sanayi PMI anketlerinin Nisan 2017 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0 üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI nisan ayında 51,7 olarak kaydedildi.

Mart ayında anketin 12 yıllık geçmişinde gözlenen en yüksek aylık artışlarından birini gerçekleştirerek 52,3 düzeyine yükselen PMI, nisanda hafif gerilese de eşik değerin üzerinde ölçüldü.

İSO'dan yapılan açıklamada, PMI'ın nisan ayında uzun dönem ortalaması olan 50,7 seviyesinin üzerinde ve Aralık 2015 tarihinden bu yana gözlenen ikinci en yüksek düzeyde gerçekleşerek imalat sektörünün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmenin devam ettiğini gösterdiği ifade edildi.


-İstanbul İmalat PMI nisanda 52,1'e yükseldi


Mart ayında 49,7 düzeyinde kaydedilen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da nisan ayında eşik değerin üzerine çıkarak 52,1'e yükseldi.

Açıklamada endeksin Kasım 2014'ten bu yana gözlenen en yüksek seviyede ve uzun dönem ortalaması (Ocak 2006'dan beri) olan 50,5'in üzerinde gerçekleşerek Türkiye'nin en büyük şehrinin imalat sektöründeki faaliyet koşullarında güçlü iyileşme yaşandığına işaret ettiği dile getirildi.

Açıklamada, nisan ayında PMI'da gerçekleşen yükselişin, beş alt endeksin tamamındaki iyileşmeden kaynaklandığı da ifade edildi.

IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, verilere ilişkin, üretim, yeni siparişler ve ihracattaki güçlü artış hızlarıyla birlikte Türk imalat sektöründeki iyileşmenin nisanda da devam ettiğini bildirdi.

Bunun yansıması olarak imalatçıların satın alma faaliyetlerini ve istihdamı genişlettiğini aktaran Balchin, "Ayrıca son anket verileri imalat sektöründeki fiyat baskılarının daha da hafiflediğine işaret etti." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT