1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İsrail-Filistin barışı 30 Mayıs'ta Paris'te uluslararası konferansta görüşülecek
İsrail-Filistin barışı 30 Mayıs'ta Paris'te uluslararası konferansta görüşülecek

İsrail-Filistin barışı 30 Mayıs'ta Paris'te uluslararası konferansta görüşülecek

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault:- "Paris'te 30 Mayıs'ta İsrail-Filistin barışı konusunda uluslararası görüşmeler başlayacak" - "Görüşmelere, ABD, Rusya, AB, BM, Arap Birliği, BM Güvenlik Konseyi ve yaklaşık 20 ülkenin yetkilileri katılacak"

A+A-

PARİS (AA) - Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, 30 Mayıs'ta Paris'te İsrail-Filistin barışının ele alınacağı bir uluslararası konferans düzenleneceğini bildirdi.

Ayrault, Liberation gazetesinde yer alan mülakatında, Orta Doğu barış sürecinde çatışmaların sona erdirilmesi için, ortak başkent Kudüs'te, İsrailliler ile Filistinlilerin yan yana yaşadığı iki devletli çözümden başka bir çözüm bulunmadığını ifade etti.

İki tarafın her zamankinden daha çok bölünmüş durumda olduğuna işaret eden Ayrault, iki devletli çözüm dışındaki çözümün kadercilik olduğunu ve bunu reddettiğini söyledi.

Fransa'nın Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Pierre Vimont, bu ay başlarında konuyla ilgili raporunu tamamlamıştı.

Planın, tarafların, İsrail tarafından reddedilen 2002 Arap barış planı temelinde bu yaz yüz yüze görüşmelere başlamasını öngördüğü bildirilmişti.

"Paris'te 30 Mayıs'ta İsrail-Filistin barışı konusunda uluslararası görüşmeler başlayacak" ifadelerini kullanan Ayrault, "Görüşmelere, ABD, Rusya, AB, BM, Arap Birliği, BM Güvenlik Konseyi ve yaklaşık 20 ülkenin yetkililerinin katılacağını" açıkladı.

Bu konuda artık geç olmadan bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayan Ayrault, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın bölgedeki tansiyonu artırdığını ve DAEŞ terör örgütünün propagandasını beslediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT