1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İsrail Hapishanelerindeki Filistinli Liderlerden Açlık Grevine Destek
İsrail Hapishanelerindeki Filistinli Liderlerden Açlık Grevine Destek

İsrail Hapishanelerindeki Filistinli Liderlerden Açlık Grevine Destek

Filistinli Esirler Komitesi, Hamas, İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Demokratik Cephe'den 50 Filistinli lider, çoğunluğunu Fetih hareketi mensubu tutukluların oluşturduğu açlık grevindeki Filistinlilere destek amacıyla açlık grevine

A+A-

GAZZE (AA) – Aralarında Hamas ve İslami Cihad'ın da bulunduğu İsrail hapishanelerindeki Filistin direniş hareketleri liderlerinin, 17 gündür açlık grevinde bulunan Filistinli tutuklularla dayanışma için açlık grevine başladığı bildirildi.

Gazze'deki Filistinli Esirler Komitesi, düzenlediği basın toplantısında, "Hamas, İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Demokratik Cephe'den 50 Filistinli liderin, çoğunluğunu Fetih hareketi mensubu tutukluların oluşturduğu açlık grevindeki Filistinlilere destek vermek amacıyla açlık grevine başladığını" duyurdu.

Açlık grevine giren Filistinli liderler arasında FHKC Genel Sekreteri Ahmed Saadat, Hamaslı Tutuklu Komutanlar Heyeti Başkan Yardımcısı Abbas es-Seyyid ve İslami Cihad mensubu Tutuklu Komutanlar Heyeti Başkanı Zeyd Besisi'nin de bulunduğu belirtildi.

- İsrail'e "tutukluların ayrıştırılmasına izin verilmeyeceği" mesajı

Filistinli esirlerden sorumlu eski Bakan Vasfi Kabha, basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Tutuklu liderlerin açlık grevine başlayacaklarını ilan etmesi işgal gücü İsrail'e, açlık grevinin tüm Filistinli grupların ortak kararı olduğu mesajı veriyor. İsrail'in tutukluları ayrıştırmasına izin verilmeyeceğini gösteriyor." dedi.

Açlık grevine katılımın devrimin gerekliliğin yanı sıra dini, ahlaki ve ulusal bir görev olduğunu söyleyen Kabha, "Açlık grevine girmekte tereddüt eden Filistinli tutukluların tereddütlerini gideren bu karar, Filistin ulusal birliğine doğru atılmış fiili bir adımdır." diye konuştu.

- "Ulusal birliğe doğru atılmış önemli bir adım"

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Filistin Esir İşleri Heyeti Başkanı İsa Karaka da işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantısında Filistinli liderlerin açlık grevine destek vermesinin son derce önemli olduğunu ifade etti

Karaka şunları söyledi:

"Esirlerin açlık grevleri Filistin iç ayrılığını sona erdirecek ulusal birliğe doğru atılmış önemli bir adım. İsrail hapishanelerindeki Filistinli direniş hareketleri liderlerinin de açlık grevine başlaması bunun önemli bir göstergesi."

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, İsrail'in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilip tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi için 17 Nisan'da açlık grevine başlamıştı.

Filistin Esirler Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.


HABERE YORUM KAT