İsrail kendi askerini bu sebeple öldürmüş!

İsrail kendi askerini bu sebeple öldürmüş!

İsrail'in son Gazze operasyonunda Hamas tarafından kaçırılan askeri Hadar Goldin'in, yeni bir Gilat Salit olayı yaşanmasın diye İsrail ordusu tarafından öldürüldügü basına sızan telsiz konuşmaları ile kesinleşti

İsrail'in Koruyucu Hat operasyonu devam ederken 1 Ağustos'ta Hamas tarafından pusuya düşürülen biri binbaşı 3 askerden ikisi hayatını kaybetmiş, asteğmenHadar Goldin ise militanlar tarafından kaçırılmıştı. O dönemde hemen akıllara Hamas'ın 2006'de kaçırıp 2011'de 1027 Filistinli mahkumun salıverilmesi karşılığında serbest bıraktığı İsrailli onbaşı Gilar Şalit gelmişti. Savunma Bakanı Moşe Ya'alon'un yeğeni olan askerin daha sonra öldüğü açıklanmıştı. O dönemdeİsrail ordusunun 1986'dan beri yürürlükte olan Hannibal Protokolü'nü uygulayarak kendi arkadaşlarını öldürdüğü iddiası ortaya atılmış ancak bu hiçbir zaman doğrulanmamıştı.

Bu protokol, bir askerin kaçırılması durumunda askerin canına zarar geleceği bilinse de İsrail devletini teröristlerle müzakere edecek bir duruma düşürmemek için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını öngörüyor. Yani kısacası, bir asker kaçırılırsa ve onu kurtarmak mümkün değilse kaçıranlarla birlikte öldürülmesine yetki veriliyor. İşte bu protokolün Goldin için de uygulandığı İsrailli haber sitesi Ynet'e sızan telsiz konuşmalarıyla da doğrulandı.

Kayıtlarda Goldin'in bağlı olduğu Givati Tugayı'nın komutanı Albay Ofer Winter ve Albay Eli Gino'nun Refah'ta olayın yaşandığı bölgede buşunan askerlerle yaptığı telsiz görüşmeleri yer alıyor. Komutanlar askerin kaçırılmasının ardından Goldin'in sürüklendiği belirtilen bir Hamas tünelinin bombalanması emrini veriyor. Bu tünel, Refah'ın merkezindeki bir caminin altından geçtiği için bombardımanda cami çevresinde sivil Filistinliler de hedef oluyor. Filistin yönetiminin iddiasına göre bombalar 130-150 masum sivilin hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Telsiz konuşmasında Albay Gino'nun 'Moronlar! Ateşi kesin dedim size. Geri zekalılar gibi hareket ediyorsunuz! Birbirinizi öldüreceksiniz!' dediği duyuluyor. Kayıtların yayınlanmasının ardından iki komutanın askeri polis tarafından soruşturmaya tabi tutulması ihtimali gündeme geldi.

İsrail'in 'Kara Cuma' diye nitelendirdiği olayın ses kayıtlarının sızmasına İsrail ordusu sert tepki gösterdi. Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, 'Bu bir reality şov değil. Biz de bu işi reyting için yapmıyoruz. Bu kayıtların sızması kabul edilemez bir durum' dedi.

Ordunun, sızıntının kaynağını belirlemek için soruşturma başlattığı açıklandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.