1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İsrail'in Batı Şeria'daki Yerleşim Birimlerini "Meşrulaştırma" Çabası
İsrail'in Batı Şeria'daki Yerleşim Birimlerini "Meşrulaştırma" Çabası

İsrail'in Batı Şeria'daki Yerleşim Birimlerini "Meşrulaştırma" Çabası

FKÖ, İsrail hükümetinin Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştırmak amacıyla yargıyı siyasileştirdiğini bildirdi

A+A-

RAMALLAH (AA) - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), İsrail hükümetinin Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştırmak amacıyla yargıyı siyasileştirdiğini belirtti.

FKÖ'ye bağlı Yerleşim Birimleriyle Mücadele ve Toprakları Savunma Ulusal Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail hükümetinin Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştırmak amacıyla yargıyı siyasileştirdiği ifade edildi.

Yargının çoğunlukla İsrail'in politikalarına aykırı hareket edemediğinin altı çizilen açıklamada, "Genellikle yargı, Filistinlilere ait arazilere el koymak ve buralardaki yerleşim birimleri faaliyetlerini meşrulaştırmak için emniyetten ve siyasetçilerden gelen talimatlara uyuyor." denildi.

Açıklamada ayrıca İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked'in son zamanlarda Batı Şeria'da illegal ve ruhsatsız yerleşim birimlerinin meşrulaştırılması için çaba sarf ettiği kaydedildi.

Batı Şeria'daki yerleşim birimleri bazen şahıslar tarafından inşa edilirken, bazıları da hükümet kararıyla kurularak yasalara göre "meşru" kabul ediliyor. Buralarda daha çok işgal altındaki Batı Şeria'nın da İsrail topraklarına katılmasını isteyen radikal Yahudiler yaşıyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm Yahudi yerleşim birimleri "yasa dışı" kabul ediliyor.

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 131, Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 yerleşim birimi kurduğu ifade ediliyor.

Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs'te 220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı olarak Batı Şeria'daki yerleşimcilerin sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT