İstanbul'da Bir Dernek Ve Jandarma Aracına Yapılan Terör Saldırısına Dava

İstanbul'da Bir Dernek Ve Jandarma Aracına Yapılan Terör Saldırısına Dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2015'te TEM otoyolunda jandarma aracına, 2016'da Eyüpsultan'daki bir derneğe yapılan silahlı saldırıya ilişkin soruşturma tamamlandı- İddianamede, terör örgütü PKK üyesi olduğu belirtilen 3 sanığın ağırlaştırılmış müeb

İSTANBUL (AA) - İstanbul'da TEM otoyolunda bir jandarma aracına düzenlenen silahlı saldırıda 3 askerin yaralanması ile Eyüpsultan'daki Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim Derneği'ne yapılan silahlı saldırıda bir kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasına ilişkin hazırlanan iddianamede, terör örgütü PKK üyesi olduğu belirtilen 3 sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli sürelerde hapisle cezalandırılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, terör örgütü PKK/KCK'nın kuruluşu, çeşitli eylemleri ve örgütsel yapısıyla ilgili bilgilere yer verildi.

İddianamede, 11 Aralık 2015'te 19.05 sıralarında Eyüpsultan'da Güzeltepe Mahallesi Güzeltepe Yaya Üstgeçidi alt kısmında kalan Okmeydanı-Hasdal bağlantı yolu üzerinde Okmeydanı yönünden Hasdal istikametine giden Silivri İlçe Jandarma Komutanlığına ait askeri araca silahlı saldırı düzenlendiği ve araçtaki 3 askerin yaralandığı anlatıldı.

Terör örgütüne ait sosyal medya hesaplarından bu olayın üstlenildiği aktarılan iddianamede, müştekilerle bazı görgü tanıkların ifadelerine yer verildi.

- "Saldırının hedefi bendim"

İddianamede, 2 Şubat 2016'da saat 22.00 sıralarında da Eyüpsultan Yeşilpınar Mahallesi'ndeki Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim Derneği'ne gelen maskeli kişilerin uzun namlulu silahlarla ateş açtığı anlatıldı.

Saldırıda dernekte bulunan İsmail Bayram'ın hayatını kaybettiği, Fatih Fırat ve Hüseyin Sözer'in de yaralandığı aktarılan iddianamede, müşteki ve görgü tanıklarının ifadelerine yer verildi.

Müştekilerden Soner İbiç, ifadesinde, 2014 yılından beri derneğin kurucusu ve başkanlığını yaptığını anlatarak, olaydan yaklaşık 1 ay önce derneğe yönelik bazı tehditler aldıklarını söyledi.

Konuyu yetkililere bildirmesi üzerine derneğin önünde görevli ekip aracı beklediğini anlatan İbiç, olay günü derneğe girdikten 2-3 dakika sonra meydana gelen saldırının hedefinin kendisi olduğunu ifade etti.

İddianamede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan soruşturma yürütülen Mustafa Kılıç'ın da olayla ilgili ifadesine başvurulduğu aktarıldı.

Kılıç ifadesinde, 2016 yılında örgüt içi eğitim aldıktan sonra İstanbul'a geldiğini anlatarak, "Yılmaz kod isimli örgüt mensubu ile Kavacık'ta bir evde buluştum, beni Gaziosmanpaşa'da bir aile evine götürdü. Bu evde 'Cesim' kod adlı biri ile 'İsa' kod adlı sanık Mazlum Çiftçi ve Bedri kod adlı Ömer Sait Yılmaz bulunmaktaydı. Cesim ve Bedri kod isimli şahıslar 2. bölge sorumlularıydı. Mazlum Çiftçi ise genel sorumlulardı. 'İsa' kod isimli Mazlum Çiftçi eylem yapacağımız konusunda talimat verirdi." bilgisini verdi.

Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim Derneği'ne yapılan saldırı sırasında örgütün kırsal alanında bulunduğunu belirten Kılıç, "Ancak İstanbul'a geldiğim süreçte olayı duydum. Mazlum Çiftçi ve Bedri kod adlı Ömer Sait Yılmaz ile evdeyken kendi aralarında bu eylemi gerçekleştirdiklerini konuşurlarken öğrendim. Ancak 3. şahsın kim olduğundan bahsetmediler." dedi.

- İki olayda da aynı silah kullanıldı

Jandarma ekiplerine yapılan silahlı saldırı sırasında İstanbul'da olduğunu anlatan Kılıç, Ömer Sait Yılmaz ile bir evde bulundukları sırada söz konusu olayı "Xeyri" kod adlı sanık Nimatullah Çınkılıç ile gerçekleştirdiğini söylediğini aktardı.

İddianamede, her iki olayın da aynı uzun namlulu silahla gerçekleştirildiği vurgulanarak, Silivri ilçe Jandarma Komutanlığına ait araca yapılan saldırının Nimatullah Çınkılıç ile Ömer Sait Yılmaz, Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma Eğitim Derneğindeki saldırının da Mazlum Çiftçi, Nimatullah Çınkılıç ile Ömer Sait Yılmaz tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

- İstenen cezalar

Sanıklardan Mazlum Çiftçi hakkında "terör örgütü yöneticiliği, tasarlayarak öldürme, tasarlayarak öldürmeye teşebbüs, kamu malına zarar verme ve mala zarar verme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 85 yıldan 116 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, sanıklar Nimatullah Çınkılıç ile Ömer Sait Yılmaz'a da "terör örgütü yöneticiliği, tasarlayarak öldürme, tasarlayarak öldürmeye teşebbüs, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs, kamu malına zarar verme ve mala zarar verme" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 136 yıldan 213 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesiyle sanıkların nisan ayında hakim karşısına çıkması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.