İstanbul'da cuma selası geleneği yeniden başladı

İstanbul'da cuma selası geleneği yeniden başladı

Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in talimatıyla, İstanbul'daki tüm selatin ve merkez camilerde, perşembe akşamı cumayı müjdeleyen sela verilmeye başlandı

İSTANBUL (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine perşembe akşamı verilen sela geleneğini İstanbul'da yeniden hayata geçirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in talimatıyla, kentteki tüm selatin ve merkez camilerde, cumayı haber veren sela okunması geleneği yeniden başlatıldı.

Sultanahmet, Fatih, Süleymaniye, Şehzade, Eyüp ve Mihrimah Sultan Camisi gibi İstanbul'un büyük camilerinde yatsı ezanından önce okunan selayı, vatandaşlar merakla dinledi. Bazı vatandaşlar ise yıllar sonra başlayan bu geleneğe şahitlik etmek için cami avlularında bekledi.

- "Sela, Anadolu'nun kutlu nefesidir"

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cuma selalarının "Anadolu'nun kutlu nefesi" olduğunu söyledi.

Memlük Sultanı Nasır Muhammed bin Kalavun zamanında cuma ezanından önce, Salih bin Eşref Zeynüddin 2. Hacci döneminde ise akşam ezanı dışında bütün ezanların ardından sela verme usulü konulduğunu aktaran Sezikli, şöyle konuştu:

"Bu topraklar Hz. Muhammed'e saygının bir sonucunda 'cihan imparatorluğu' namı ile anılır olmuşlar. Ona gösterdikleri saygı, bizim irfanımızdan kaynaklanmış. Sadece dinin salt kuralları değil aynı zamanda kalbi boyutunu yaşayan Anadolu Müslümanları bu boyutu yüzyıllar boyunca oluşturdukları medeniyetle İslamın irfan boyutunu da yaşamaktadırlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."

- Diyanet'ten açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise "Vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in talimatıyla, tarihimizin kadim bir geleneği olan sala, bugünden itibaren İstanbul'daki tüm selatin ve merkez camilerde her perşembe akşamı verilecektir" denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.