1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İstanbul'u Alibeyköy Fidanlığı Güzelleştiriyor
İstanbul'u Alibeyköy Fidanlığı Güzelleştiriyor

İstanbul'u Alibeyköy Fidanlığı Güzelleştiriyor

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ. Genel Müdürü Kacır:- "İstanbul genelinde yaptığımız uygulamalarda kullandığımız bitkilerin yüzde 70'ini Alibeyköy Fidanlığı'ndan karşılıyoruz"- "Eyüp'te 300 dönüm arazi üzerine kurulu olan Alibeyköy Fidanlığı, Türkiye'deki, hat

A+A-

İSTANBUL (AA) - LALE BİLDİRİCİ - İstanbul'un peyzajı için kullanılan bitkilerin yüzde 70'i, Alibeyköy Fidanlığı'ndan karşılanıyor. Fidanlıkta yetiştirilen onlarca çeşit bitki, kentin doğal ve tarihi güzelliğine güzellik katıyor.

Eyüp'te bulunan 300 dönümlük Alibeyköy Fidanlığı, 3 milyon saksı kapasitesi ile Türkiye'nin peyzaj alanında materyal temini açısından önemli üretim ve lojistik üslerinden biri olma özelliğine sahip. Fidanlıkta, ağaç ve çalı olmak üzere çok farklı tür, renk, boy, çap ve vejetasyona sahip dış mekan süs bitkisi mevcut.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ. Genel Müdürü Faruk Kacır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçeler ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile kent genelinde yeşil alanların bakım ve onarımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Alibeyköy Fidanlığı'nda 2 binin üzerinde bitki çeşitliliği bulunduğunu belirten Kacır, kentteki çalışmalarda kullanılan bitkilerin büyük bir kısmının Alibeyköy Fidanlığı'ndan temin edildiğini bildirdi.

"Eyüp'te 300 dönüm arazi üzerine kurulu Alibeyköy Fidanlığı, Türkiye'deki, hatta Avrupa'daki en büyük saksılı fidanlığa sahip olma özelliğini taşıyor." diyen Kacır, fidanlıkta gerçekleştirdikleri altyapı ve modernizasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Bu çalışmalar bittiğinde 300 dönüm arazinin tamamıyla kullanılabileceğini anlatan Kacır, "İstanbul genelinde yaptığımız uygulamalarda kullandığımız bitkilerin yüzde 70'ini Alibeyköy Fidanlığı'ndan karşılıyoruz. Geri kalan bölümü de Anadolu yakasındaki Pendik Fidanlığı'mızdan karşılıyoruz." dedi.

Kacır, mevsimlik çiçekleri Silivri ve Yalova’da alım garantili olarak ürettirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Onun dışında İstanbul genelinde kullandığımız güllerimiz var. Bizim üretimine ve satış hakkına sahip olduğumuz Meilland gülleri bunlar. Bu gülleri yine Bursa, Yenişehir, Sakarya, Pamukova ve Antalya civarında, alım garantili şeklinde yerli üreticilere ürettirerek İstanbul peyzajında kullanıyoruz. Ağaç noktasında da yerli üreticilerle çalışarak, yani planlı bir şekilde İstanbul genelinde kullanacağımız, İstanbul iklimine uygun bitkileri, ağaçları da kente kazandırıyoruz."

- "İstanbul'un hafriyatı, verimli toprağa dönüştürülüyor"

İstanbul'da çıkan hafriyat toprağını farklı materyallerle karıştırarak verimli bahçe toprağı haline getirdiklerini anlatan Kacır, toprak üretim tesisinin daha modern şartlarda hizmet verebilmesi için proje hazırlığı içerisinde olduklarını bildirdi.

Kacır, "Önümüzdeki dönemde kaliteyi artırarak İstanbul genelinde daha iyi toprak kalitesine ulaşmış olacağız. Yani İstanbul genelinde çıkan hafriyatı olabildiğince değerlendirmeye çalışıyoruz. Kente yılda bir milyon metreküp karışımlı hazır bahçe toprağı kazandırıyoruz." diye konuştu.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında lale ürettiklerini de aktaran Kacır, şunları söyledi:

"Lale üretiminin ağırlıklı kısmı Konya ve Çumra'da gerçekleştiriliyor. Onun dışında Silivri'de sosyal sorumluluk projesi kapsamında lale üretimi gerçekleştiriyoruz. Yine keza Balıkesir'de bir üreticimiz bulunuyor. Türkiye'nin yıllık 60 milyon lale üretim kapasitesi var. Biz bu lale üretiminin 25 milyonunu İstanbul için kullanıyoruz. Üretici, elinde kalan laleleri de yine Türkiye genelinde belediyelere satıyor. Onun dışında bahçe marketlerimizde İstanbul halkına 3-4 milyon lale satıyoruz. Şu anda da Konya'daki üretici firmamız Türkiye’deki satışlarının dışında yaklaşık 2-2,5 milyon lale soğanını ihraç ediyor."

Faruk Kacır, Alibeyköy Fidanlığı içeresinde bulunan bahçe markette ise vatandaşa yönelik bitki satışı gerçekleştirdiklerini belirterek, kentin 9 farklı noktasında mini bahçe marketleri bulunduğunu söyledi.

Bahçe marketlerde iç ve dış mekan olmak üzere binlerce bitki satışı yaptıklarını anlatan Kacır, "Gerek salon bitkileri, gerek mevsimlik çiçekler, bireysel bahçelerde, hobi bahçelerinde kullanabilecek farklı türleri bünyemizde bulunduruyoruz. 300 dönüm fidanlığın içerisindeki bahçe marketi büyütmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT