1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İzmir'de Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava
İzmir'de Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

İzmir'de Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

Duruşmada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli bazı muvazzaf askerler tanık olarak dinlendi- Mahkeme heyeti, 3 tutuklu sanığın tahliye edilmesini kararlaştırdı

A+A-

İZMİR (AA) - İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 271 sanık hakkındaki davanın görülmesine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki (DKK) bazı tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine dönüştürülen salondaki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı gece ve ertesi gün DKK'ye ait TCG Beykoz, TCG Volkan ve TCG Tayfun gemilerinde görevli bazı askerler tanık olarak ifade verdi.

Tanıkların, tutuklu sanıklar eski Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur tarafından verildiği iddia edilen gemilerin açığa çıkarılarak düşük süratte seyir yapması, karakol kurulması, gemilerin konumunun belirlendiği cihazlar ve uydu cihazlarının kapatılması, cephanelik anahtarlarının toplanması, tabanca ve benzeri silahların gemi komutanları ile üst düzey rütbelilere verilmesi, gemi personeline ait cep telefonlarının toplatılmasına ilişkin görgü ve bilgilerine başvuruldu.

Mahkeme başkanı, tanık ifadelerinin sona ermesinin ardından sanık ile avukatlarının taleplerini aldı.

Tutuklu sanık Muhammed Köse, TCG Beykoz gemisinde topçu uzman onbaşı olarak görev yaptığını belirterek nöbetçi olduğundan gemide kaldığını, gemi personeli geldikten sonra kendisine verilen rutin görevleri yerine getirdiğini savundu.

Yapılan üst aramasında ele geçirilen 1 Amerikan dolarını ise hatıra olarak sakladığını, FETÖ ile herhangi bir bağlantısının olmadığını ileri süren Köse, tahliye talebinde bulundu.

Gözaltına alındıkları sırada üzerlerinde 1 Amerikan doları çıkan tutuklu sanıklar eski Uzman Çavuş Sinan Mayil ve eski Astsubay Recep Aras da tutuksuz yargılanmak istediklerini mahkemeye iletti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Köse, Mayil ve Aras'ın tahliye edilmesine, duruşmaya yarın devam edilmesine karar verdi.

Tahliyelerin ardından tutuklu sanık sayısı 141'e düştü.

- İddianameden

İddianamede, elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı şüpheli olduğu 267 sanık hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltilmişti.

Daha sonra hazırlanan ek iddianame ve birleştirilen bir dosya nedeniyle 4 kişinin daha dosyaya ilave edilmesiyle sanık sayısı 271'e yükselmişti.

Yargılananlar arasında tamamı TSK'dan ihraç edilen, "yurtta sulh konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen tutuklu sanıklar eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, eski NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, eski Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, eski Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, eski Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, eski Amfibi Gemiler Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, eski Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, eski İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, eski Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, eski Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ile eski Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez de bulunuyor.


HABERE YORUM KAT