1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İzmir'deki "Askeri Casuslukta Kumpas" Davası
İzmir'deki "Askeri Casuslukta Kumpas" Davası

İzmir'deki "Askeri Casuslukta Kumpas" Davası

"Askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin, haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi

A+A-

İZMİR (AA) - İzmir'deki "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki mensupları hakkında açılan davada, 48'i tutuklu 23'ü firari 102 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Ahmet Ruhi Toraman, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) 10 yıl çalışmasının ardından Sağlık Bakanlığına geçiş yaparak buradan emekli olduğunu, daha sonra KHK ile kapatılan Fatih Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını, örgütle bağlantısının olmadığını savundu.

Hakkında somut bir delilin bulunmadığını ileri süren Toraman, "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Toraman, FETÖ'nün gizli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını iddia ederek tahliyesini istedi.

Duruşmaya öğle arası verildi.

- İddianameden

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya'nın hazırladığı 697 sayfalık iddianamede, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yaveri emekli Albay Gürsel Yüce, eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Roma Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Mehmet Demirağ, FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticileri Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Hanefi Sözen, Naci Tosun ve İsmail Büyükçelebi'nin bulunduğu 48'i tutuklu 23'ü firari 102 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında, "Silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği" suçlamaları yer alıyor.

İddianamede, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 kişi hakkında "askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" suçlamasıyla açılan davada yargılanmalarının ardından beraat eden sanıkların bir kısmı ile emekli askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ve emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel'in de bulunduğu 98 müşteki yer aldı.

HABERE YORUM KAT