1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kalkınma Bakanı Elvan:
Kalkınma Bakanı Elvan:

Kalkınma Bakanı Elvan:

"Bir taraftan teröristleri barındıracaksın, koruyacaksın, yapacakları her türlü etkinliğe imkan sağlayacaksın, diğer taraftan dostluktan, ittifaktan bahsedeceksin. Bu bizim anlayışımıza ters. Biz samimi dost istiyoruz. Bir taraftan terör örgütüne destek v

A+A-

MERSİN (AA) - Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Bir taraftan teröristleri barındıracaksın, koruyacaksın, yapacakları her türlü etkinliğe imkan sağlayacaksın, diğer taraftan dostluktan, ittifaktan bahsedeceksin. Bu bizim anlayışımıza ters. Biz samimi dost istiyoruz. Bir taraftan terör örgütüne destek ver, diğer taraftan da 'Dost olalım' de. Bu ikisi örtüşmüyor."dedi.

Elvan, Mersin'deki programı kapsamında Vali Ali İhsan Su ile merkez Mezitli ilçesindeki Fındıkpınarı yaylasına yaptığı ziyarette, köy meydanında halka hitap etti.

Yörükler için vatan ve millet sevgilerinden dolayı "Asker doğar, asker ölür" denildiğini söyleyen Elvan, yörüklerin, ülkeyi ne kadar çok sevdiğini bildiklerini belirtti.

Elvan, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini vurgulayarak "Ülkemiz geliştikçe, kalkındıkça, büyüdükçe düşman sayımız da terörist sayısı da artıyor. Maalesef, Türkiye'mizin büyümesinden, güçlenmesinden, gerçek anlamda dünyada söz sahibi olmasından ciddi anlamda rahatsız olanlar var. Bazı ülkelerin nasıl saldırdıklarını, Türkiye'ye yönelik nasıl ithamlarda bulunduklarını sizler görüyorsunuz." diye konuştu.

Türkiye'nin müttefiki olduğunu söyleyen bazı ülkelerin, terör gruplarını barındırdıklarına dikkati çeken Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir taraftan teröristleri barındıracaksın, koruyacaksın, yapacakları her türlü etkinliğe imkan sağlayacaksın, diğer taraftan dostluktan, ittifaktan bahsedeceksin. Bu bizim anlayışımıza ters. Biz samimi dost istiyoruz. Bir taraftan terör örgütüne destek ver, diğer taraftan da 'Dost olalım' de. Bu ikisi örtüşmüyor. Biz yıllarca birlikte hareket ettiğimiz müttefiklerimizden şunu bekleriz. Türkiye olarak her zaman açık ve samimi olduk. Türkiye Cumhuriyeti Devletini, hükümetimizi, yıkmak isteyenlerin, bu ülkeyi bölmek isteyenlerin Avrupa'nın değişik ülkelerinde korunduklarını, bulunduklarını hepiniz biliyorsunuz. Bizim talebimiz çok fazla bir şey değil. 'Bu teröristleri bize geri verin diyoruz', başka söyleyeceğimiz bir şey yok."

- "Bu ülkeye ihanet edenler mutlaka hesabını vereceklerdir"

Bakan Elvan, tek bir terörist olsa bile dahi mücadelenin tavizsiz sürdüğünü belirterek "Bu ülkeye ihanet edenler, mutlaka günün birinde bunun hesabını vereceklerdir. Hiç tereddütünüz olmasın. İster FETÖ, ister PKK, ister DEAŞ, isterse de DHKP-C olsun... Bunlar zaten taşeron terör örgütleri. Birilerinin beslediği, büyüttüğü ve üzerimize saldıkları terör örgütleri. Bunlara karşı mücadelemiz kararlılıkla sürüyor. İnlerine girdik. Artık bir kişi bile olsa uçağımız, İHA'mız kalkıyor, o terörist veya teröristleri yok ediyor. İnlerinde dahi barınamıyorlar. Allah'ın izniyle bu terör örgütlerinin kökünü tamamıyla kurutacağız, sizlerin desteğiyle kurutacağız." ifadesini kullandı.

Terör örgütlere, ülke içinde de dolaylı şekilde destek verenlerin olduğunu gördüklerini söyleyen Elvan, buna üzüldüklerini dile getirdi.

Elvan, terörle mücadele konusunda herkesin destek vermesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Eğer içinizde zerre kadar vatan, devlet, millet, ay yıldızlı bayrak sevgisi varsa, o terör örgütlerine yönelik biz nasıl mücadelemizi sürdürüyorsak siz de sürdürmelisiniz veya bize destek vermelisiniz. Ama maalesef bunu göremiyoruz. Onun için gün birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma günüdür. Bizim birlik ve beraberliğe, dayanışmaya, kenetlenmeye ihtiyacımız var. Bunu sağladığımız müddetçe Allah'ın izniyle, onlar ne söylerse söylesin, ne yaparlarsa yapsın Türkiye büyümeye, güçlenmeye devam edecektir."

Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdüğüne vurgu yapan Elvan, milletin desteği sürdüğü müddetçe büyümenin devam edeceğini belirtti.

Elvan, başta Fındıkpınarı yolu olmak üzere, bölgeye yapılan yatırımlarla tamamlanan ve devam eden projeleri de anlattı.

Konuşmasının sonunda vatandaşların sorunlarını dinleyerek not alan Elvan, programının devamında yayladaki kıraathaneleri ziyaret ederek yöre halkıyla sohbet etti.


HABERE YORUM KAT