1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kamerun'da Silahlı Kişiler Hastaneyi Bastı: 4 Ölü
Kamerun'da Silahlı Kişiler Hastaneyi Bastı: 4 Ölü

Kamerun'da Silahlı Kişiler Hastaneyi Bastı: 4 Ölü

ABUJA (AA) - Kamerun'un İngilizce konuşulan (Anglofon) Güneybatı bölgesinde silahlı kişilerin hastaneye düzenlediği saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetti.Ulusal...

A+A-

ABUJA (AA) - Kamerun'un İngilizce konuşulan (Anglofon) Güneybatı bölgesinde silahlı kişilerin hastaneye düzenlediği saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetti.

Ulusal basındaki haberlere göre, silahlı kişiler Kumba bölgesindeki hastaneye saldırı düzenledi. Saldırıda 4 kişi öldü, hastane ateşe verildi.

- Anglofon krizi

Kamerun'da hükümetin, Anglofon bölgesindeki okullara ve mahkemelere İngilizce bilmeyen öğretmenleri ve hakimleri atamasının ardından 2016'da bölgede gösteriler düzenlenmeye başlanmıştı.

Ayrılıkçılar, 1 Ekim 2017'de Sisiku Ayuk Tabe liderliğinde Kumbo kentinde "Ambazonya" adını verdikleri bir devlet kurduklarını ilan etmişti. Hakkında uluslararası yakalama kararı bulunan Tabe, geçen ay Nijerya'da yakalanmış ve Kamerun'a iade edilmişti.

Ordu ile ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda, Ekim 2016'dan bu yana en az 200 güvenlik görevlisi ve 600 sivil yaşamını yitirdi. Birleşmiş Milletler verilerine göre, şiddet olayları nedeniyle 437 bin Kamerunlu evlerini terk etmek zorunda kaldı.

HABERE YORUM KAT