1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kara Harp Okulu Darbe Davası
Kara Harp Okulu Darbe Davası

Kara Harp Okulu Darbe Davası

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki eylemlere ilişkin 72'si tutuklu, 239 kişinin yargılandığı davanın görülmesine sanık savunmalarıyla devam edildi

A+A-

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki (KHO) eylemlere ilişkin 72'si tutuklu, 239 kişinin yargılandığı davanın görülmesine sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar hazır bulundu.

Tutuksuz sanık üsteğmen G.K.A, akşam evde uyuduğu sırada, saat 23.30 civarında arkadaşının arayıp haberlerde terör saldırısı olduğunu, boğaz köprüsünün kapatıldığını, bomba atılabileceğini söylediğini ve iyi olup olmadıklarını sorduğunu belirtti.

Telefonu kapattıktan sonra mesajlara baktığını ve yüzbaşı Durmuş Ali Yüksek'in WhatsApp üzerinden "tüm personelin acil okula gelmesi" mesajını gördüğünü belirten G.K.A, hamile olduğu için gitme konusunda kararsız kaldığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın kalkışma açıklamalarının yer aldığı haberi okuduğunu ve ne olduğunu öğrenmek için okula gitmeye karar verdiğini ifade eden G.K.A, eşiyle yola çıktığını, birliğe 4 No'lu nizamiyeden girmek istediklerini ancak alınmadıklarını bildirdi. Dekanlığa yakın olduğu için 1 No'lu nizamiyeden giriş yapabileceğinin söylendiğini ve o tarafa giderek aracı park ettiklerini anlatan G.K.A, nizamiyeye doğru yürüdükleri sırada üzerlerine silah doğrultulduğunu iddia etti.

Personel olduğunu belirttikten sonra eşinin içeri alınamayacağının söylendiğini aktaran G.K.A, bu sırada bombaların patlaması üzerine giriş yapmalarına izin verildiğini bildirdi.

Ne olduğunu anlamadığını, ağlamaya başladığını ve şoka girdiğini öne süren G.K.A, dekanlığa girdiğinde bölüm başkanı Albay Memet Erkenekli'nin "Sen de mi geldin? Sen hamilesin, odanda bekle." dediğini söyledi. Tutuksuz sanık G.K.A, bunun üzerine önce odaya çıktığını, telefonla annesiyle konuştuğunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından ve darbe girişiminden haberdar olduğunu anlattı.

Helikopter ve bomba seslerinden harp okulunun bombalandığını düşündüğünü iddia eden G.K.A, insan kaynaklarına geçtiklerini, ilerleyen dakikalarda Binbaşı Devrim Çamur'un silahlı şekilde geldiğini bildirdi. G.K.A, Çamur'un silahları emniyet amaçlı aldıklarını söylediğini aktardı.

Sabaha karşı bir patlamayla odanın tavanının çöktüğünü, saat 07.30 gibi kendi odasına çıktığını dile getiren G.K.A, birlikten ayrılabileceklerine yönelik emir geldikten sonra gittiğini söyledi.

Sonraki süreçte gözaltına alındığını ifade eden G.K.A, emniyette, savcılık ve hakimlikte verdiği ifadeleri kabul ettiğini de kaydetti.

Duruşmada tutuksuz sanık teğmen M.F.G. de savunma yaptı.

HABERE YORUM KAT