1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kara Harp Okulu Darbe Davası
Kara Harp Okulu Darbe Davası

Kara Harp Okulu Darbe Davası

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'nda yaşanan eylemlere ilişkin 5'i firari, 307 sanığın yargılandığı davaya tanık beyanlarıyla devam edildi

A+A-

ANKARA (AA) - FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'nda yaşanan eylemlere ilişkin 5'i firari 307 sanığın yargılandığı davaya tanık beyanlarıyla devam edildi.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmanın sabahki bölümünde, başka bir davadan Akhisar'da ve Tarsus'ta tutuklu bulunan Kara Harp Okulu kursiyerleri SEGBİS vasıtasıyla tanık olarak dinlendi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Ulus'taki Türk Telekom binasını işgale götürülen kursiyer teğmenler, yaşadıklarını anlattı.

Tanıklardan İsa Akgül, 16 Temmuz'da gidecekleri Afyon gezisi dolayısıyla 15 Temmuz'da okulda kalmalarının emredildiğini ve etkinlikte muhafız olarak görevlendirildiğini söyledi. Kamuflajlı ve teçhizatlı olarak cuma günü saat 21.30'da içtima alındığını anlatan Akgül, takım komutanı üsteğmen Atilla Kahraman'ın, ismini sonradan öğrendiği yarbay Ömer Ergenekon tarafından gezi hakkında bilgi verileceğini ve tatbikat yaptırılacağını söylediğini bildirdi.

Akgül, Ömer Ergenekon'un emrine verildiklerini ve sonrasında bir minibüse bindirilerek Ulus'taki Telekom binasına götürüldüklerini anlattı.

Tanık Fatih Karaaslan da gezi için muhafız olarak görevlendirildiğini, akşam içtimaya geldiğinde de tabur binası önünde karşılaştığı Atilla Kahraman'ın okul karargahından gelen bir yarbayın denetleme yapacağı, faaliyetle ilgili bilgiler vereceğini söylediğini aktardı.

"Ben de üstümü değişip teçhizatımı aldım. Adını sonradan öğrendiğim Ömer Ergenekon'un emrine girdim." diyen Karaaslan, sonra da Telekom'a götürüldüklerini ifade etti.

Tarsus'ta tutuklu bulunan sanıklardan Süleyman Arif Varol da Türk Telekom binasına götürüldüklerinde Nadir Özsoy'u arayıp konuştuğunu, kalkışmaya dair haberlerden bahsettiğini söyledi. Özsoy'un da söz konusu yarbayı tanıdığını ve sıkıntı olmadığını, en emniyetli yerin de gittikleri yer olduğunu söylediğini anlatan Varol, Özsoy'un, yarbayın emrinde kalmalarını istediğini iddia etti.

Duruşmaya, bazı kursiyer tanıkların beyanlarının ardından öğle arası verildi.

HABERE YORUM KAT