1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Kaset Komplosu" Davasında Tanıklar Dinlendi
"Kaset Komplosu" Davasında Tanıklar Dinlendi

"Kaset Komplosu" Davasında Tanıklar Dinlendi

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski bazı MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili 171 sanığın yargılanmasına devam edildi

A+A-

ANKARA (AA) - Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski bazı MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tanıklar, sanıklar, yakınları ve taraf avukatları katıldı.

İstihbarat Daire Başkanlığında, 1998-2011 yıllarında Teknik Şube'de malzeme alma işlemlerini yaptığını ifade eden A.D, SEGBİS yöntemiyle tanık olarak duruşmaya katıldı.

"Böcek" diye tabir edilen dinleme cihazları alınınca kendisine geldiğini ifade eden A.D, bu cihazların kayıtlarını yaptığını söyledi. A.D, sanık Ali Özdoğan'ın Teknik Şube Müdürü olarak geldikten sonra malzeme sayısında artış meydana geldiğini ifade etti. A.D. "Böceklerin ve malzemelerin nerede kullanıldığına dair hesabını göremez hale geldim. Normalde alınan malzeme senetle verilir, sonra karşılığında rapor getirilirdi, teslim edilirdi. 2009 yılından sonra sır gibi olmaya başladı böceklerin hesabı. O dönemde birçok böcek alınıyor, gidiyor fakat cevabı gelmiyordu.” diye konuştu.

O dönemki müdürü Özdoğan’a istihbarattaki FETÖ yapılanmasından bahsettiğini ifade eden A.D, "Kendisine detayları anlattığımda bana, 'Kardeşim iftira atma, öyle bir şey yok.' dedi. Ben bu durumları sorgulamaya başlamıştım. Bunun üzerine 2010 yılı sonunda elimdeki bütün malzemeleri aldılar ve beni tayine gönderdiler." ifadelerini kullandı.

- Bodrum katında gizli oda

Teknik şubede FETÖ’cü sanıkların gizli bir odada görüştüklerine şahit olduğunu bildiren A.D, "Ahmet Yılmaz Ekiz, Enes Çığci ve İlker Usta, binanın eksi 2. katında bir oda yaptılar. Ben de bir gün sayım yapmak için bodrum katındaki odaya gittim. Odada kimse yoktu ancak bir baktım Çiftçi ve Ekiz odada duruyor. Nasıl girdiniz buraya, nereden çıktınız diye sordum. Arka tarafta raflar vardı. Raf gibi gözüken kısmın arkasında bir oda vardı, oradan çıkmışlar." dedi.

A.D, sanık Abdül Köksal'ın çilingir olduğunu, bunun için kursa gittiğini söyledi. Kendisinin de çilingir eğitim kursuna gitmek istediğini söylediğinde talebinin reddedildiğini ifade eden A.D, daha sonra bu kursa gidenlerin hepsinin komiser olduğunu söyledi.

Bir dönem grubun sohbetlerine katıldığını belirten A.D, "Bir keresinde sohbete gittiğimde hoca gelecek diye bekliyoruz, bir baktım Abdül Köksal geldi. Normalde bu benim altımdaki memur, bana emrivaki yapamaz. Ben dinlemeden o sohbetten çıktım." sözlerini kullandı. Tanık A.D, Abdül Köksal’ı farklı bir yerde daha gördüğünü belirtti.

A.D, bir Kurban Bayramı öncesi kendilerine video izlettirilip para istendiğini aktararak, şunları söyledi:

"Elvankent’te sabah kahvaltısı yapılacağını söylediler. Önce bir video çıkarttılar duygu sömürüsü yapmak için. Kurban kesimi ile ilgili videoda bir baktım ki Abdül Köksal da var. Onun orada ne işi olduğunu sorduğumda kendilerine yardım ettiğini söylediler."

Emniyet'teki odasında 11 yıldır çalıştığını ancak daha sonra kendisinin FETÖ'yü sorgulamaya başladıktan sonra pasivize edildiğini ifade eden tanık A.D, "Benim kontrolümdeki mallarımı görmedim. Benim odamın kilidi değiştirildi ve ertesi gün odama giremedim." dedi.

- "Terör operasyonları diye evlerin kapılarını açtırdılar"

Çilingir Ömer Elvan da duruşmada tanık sıfatıyla verdiği beyanda, kendilerini Emniyet personeli olarak tanıtan kişilerin, terör operasyonları kapsamında hücre evlerinin açılacağı gerekçesiyle kendisine kapı açtırdıklarını söyledi. Tanık Elvan, "İlk geldiklerinde gece saat 12 civarıydı. Terörle ilgili bir hücre evi olduğunu ve onu açtırmak istediklerini söylediler. Babam da emekli polis memuru olduğu için bana güvendiklerini ve o yüzden bana geldiklerini söylediler. Vatan millet meselesi olunca ben de gittim, sabaha karşı bitti işim ve kapıyı açıp kilidi değiştirdim." ifadelerini kullandı.

Aradan 5 ay geçtikten sonra aynı kişinin tekrar gelip aynı kapıyı tekrar açmak istediklerini söylediğini aktaran Elvan, kapıyı açtığını ve daha sonra olay yerinden ayrılırken evin sahiplerinin geldiğini söyledi. Durumu fark eden ev sahibinin karakolu aradığını, Hakan denilen kişinin de kendisini evine gönderdiğini ifade etti.

Elvan, aynı polis memurunun 3'üncü kez gelerek Dikmen'de yine terör operasyonu gerekçesiyle kapı açtırmak istediklerini söylediğini aktararak, "Eve gittiğimiz bu kapıyı zorlarsak kilide zarar verebiliriz dedim. Bunun üzerine kilide zarar verilmesini istemediler ve ben de terastan girdim." diye konuştu.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

HABERE YORUM KAT