1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kazakistan'da Silahlı Kuvvetler Günü Kutlamaları
Kazakistan'da Silahlı Kuvvetler Günü Kutlamaları

Kazakistan'da Silahlı Kuvvetler Günü Kutlamaları

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev: - "Tüm güvenlik birimlerinin yeni çalışma hedefi terörizmle mücadele etmektir. Kazakistan ordusu zamanın nabzını tutmalı ve her türlü tehdidi püskürtmeye hazır olmalı"

A+A-

ASTANA (AA) - Kazakistan'da 7 Mayıs Kazakistan Silahlı Kuvvetleri Günü askeri geçit töreniyle kutlandı.

Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşunun 25. yılı dolayısıyla Kazak Eli Meydanı'nda yapılan geçit törenine, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Başbakan Bakıtcan Sagintayev ve ülkede faaliyet gösteren yabancı ülke askeri ataşelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, burada yaptığı konuşmada, "Tüm güvenlik birimlerinin yeni çalışma hedefi terörizmle mücadele etmektir. Kazakistan ordusu zamanın nabzını tutmalı ve her türlü tehdidi püskürtmeye hazır olmalı." dedi.

Nazarbayev, silahlı kuvvetlerin tarihi yenilenme aşaması yaşadığını belirtti.

Geçit törenine, tank, zırhlı araçlar, füze savunma sisteminin de aralarında bulunduğu 300'e yakın modern askeri araç ile 5 binden fazla asker katıldı.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Cumhurbaşkanı Nazarbayev, 7 Mayıs 1992'de ulusal silahlı kuvvetlerin kurulmasıyla ilgili kararı imzalamıştı.

HABERE YORUM KAT