1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Kelimenin Kalbi" Sergisi Kosova'da Açıldı
"Kelimenin Kalbi" Sergisi Kosova'da Açıldı

"Kelimenin Kalbi" Sergisi Kosova'da Açıldı

PRİZREN (AA) - Ressam ve hattat Ahmet Sula'nın eserlerinden oluşan "Kelimenin Kalbi" isimli sergi, Kosova'nın Prizren şehrinde açıldı.Prizren Yunus Emre...

A+A-

PRİZREN (AA) - Ressam ve hattat Ahmet Sula'nın eserlerinden oluşan "Kelimenin Kalbi" isimli sergi, Kosova'nın Prizren şehrinde açıldı.

Prizren Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Şadırvan Meydanı'nda gerçekleştirilen açılışa Sula'nın yanı sıra YEE Priştine Müdürü Mehmet Ülker, Prizren Belediyesi yetkilileri ile ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Birinci Sınıf Emniyet Müdürü olan Sula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz, yazı ve resim sanatını Türk-İslam inanç ve kültürüyle harmanladığını belirterek, bunun daha güzel insanlık ve dünya hedefleyen bir felsefe olduğunu söyledi.

Eserlerinin her birinde özgün bir şiir, söz ve mesaj olduğunu dile getiren Sula, "Hepsi de en nihayetinde insanı yücelten, her biri Allah'ın değer verip yarattığı, kul olduğunu söyleyen, insanlığa davet eden bir manası ve ruhu olan çalışmalar." dedi.

Kendisinin de Balkan göçmeni olduğunu belirten Sula, "Daha önce medeniyetimiz buradaymış. Burada soydaşlarımız var. Diller değişse, coğrafyalar değişse, renkler değişse de kalpteki inanış değişmiyor. Burada da onu buldum." diye konuştu.

YEE Priştine Müdürü Ülker de Türkiye'nin son zamanlarda yetiştirdiği önemli bir sanatçının sergisini Prizrenlilerle buluşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sula'nın edebiyatçı, şair ve sanatçı olmasının yanında vatan savunması ve terörle mücadelede neferlik yapmış bir insan olduğunu vurgulayan Ülker, Sula'nın eserlerini "Kosova'nın kalbi" olarak nitelendirdiği Prizren'de Kosovalı sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

"Kelimenin Kalbi" isimli sergi daha önce de Bosna Hersek ve Sırbistan'da açılmıştı.

HABERE YORUM KAT