1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kocaeli'deki Fetö/pdy Davası
Kocaeli'deki Fetö/pdy Davası

Kocaeli'deki Fetö/pdy Davası

"Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan eski emniyet müdürünün yargılanmasına devam edildi- Tanıklar dinlenir

A+A-

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olduğu ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlamasıyla hakkında dava açılan eski emniyet müdürünün yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, il emniyet müdür yardımcısı vekiliyken açığa alınıp meslekten ihraç edilen tutuklu sanıklı Zeynettin Sağlam ve avukatı Tahir Hakkı İskender katıldı.

Duruşmada dinlenen tanıklardan M.Ç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 15 Temmuz akşamı sokağa çıktıklarını belirterek, kurdukları ses sistemiyle vatandaşları sokağa çıkmaya davet ettiklerini anlattı.

M.Ç şunları kaydetti:

"Milliyetçi müzikler çaldığımız sırada bir sivil araç geldi. Şoför bize doğru geldi. Sanıksa araçtan inerek bize doğru yaklaştı. Orada cami imamıyla konuştu. Aramızda 50 metre vardı. Şoför yanımıza geldiğinde 'Müziği kapatmamızı, yaptığımızın kanunsuz olduğunu, eliyle sanığı işaret ederek, müdürümüz araçta oturuyor, müzikten rahatsız oluyor, kapatmanızı istiyor. Dağılmazsanız jandarma, polis gelerek sizi dağıtacak.' dedi. Müzik aletlerine yönelince önüne geçtik. Biz de 'Müzikten rahatsız değiliz.' dedik. Daha sonra arabaya binerek sanıkla gittiler."

Duruşmada diğer tanıklar N.K, E.O. ve O.Ş. de dinlendi.

Mahkeme heyeti, tanıklar dinlenirken sanığın sürekli müdahalede bulunduğu, dinlemeyi engellediği, söz hakkı sanığa bildirilmesine rağmen buna uymadığı, kendisinin sürekli uyarılması nedeniyle duruşmaya 10 dakika ara verildi.

Aranın ardından söz verilen sanık Sağlam, tanık beyanlarının aleyhine olan kısımlarını kabul etmeyerek, yüksek sesle yayın yapılan müziğin kısılması konusunda beyanda bulunduğunu bildirdi.

Sanık avukatı İskender de müvekkilinin evinin olay yerine yakın olduğunu dile getirerek, yüksek sesten dolayı sanığın uyarısının farklı mecralara çekildiğini savundu.

Tanık beyanlarında çelişkiler bulunduğunu anlatan İskender, müvekkilinin isnat edilen suçları işlediğine dair somut delil bulunmadığını belirterek, tanıklar A.Ö. ve M.Y'nin dinlenmesini ve müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, tanıklar A.Ö. ve M.Y'nin dinlenmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Sağlam'ın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

HABERE YORUM KAT