1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kongo'da İki Bm Personelinin Ölü Bulunması
Kongo'da İki Bm Personelinin Ölü Bulunması

Kongo'da İki Bm Personelinin Ölü Bulunması

BM raporunda, cinayetin, milisler tarafından işlenmiş olabileceği öne sürüldü

A+A-

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde mart ayında ölü bulunan Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları Amerikalı Michael Sharp ve İsveçli Zaida Catalan'ın, Kongo'nun Kasai bölgesinde milisler tarafından öldürülmüş olabileceği bildirildi.

Associated Press kaynaklarının ulaştığı, BM bünyesinde cinayetleri araştırmak üzere kurulan komisyon tarafından hazırlanan beş sayfalık rapor özetinde, BM uzmanları Sharp ve Catalan'ın büyük ihtimalle milis grubu üyeleri tarafından öldürüldüğü ancak cinayeti işleyenlerin kimliklerinin tespit edilmesi için daha ileri araştırmalara ve adli işlemlere gerek duyulduğu belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderilen raporda, "cinayeti milislerin işlediğine dair makul olasılık" bulunduğu kaydedildi.

Cinayete ilişkin bazı bilgilerin, milis grubunun bir üyesi tarafından kaydedilen videoya dayanılarak belirlendiği ifade edilen raporda, şahitlerin verdiği bilgilere dayanarak videodan bazı şüphelilerin tespit edildiği ancak ilave delil bulunmadığı belirtildi.

Rapora göre, Kongolu yetkililer, söz konusu videoda yer alan iki kişi ve videoda görünmeyen ancak "olaya karışan milis grubunun üyeleri olduğu sanılan" 10 kişinin gözaltına alındığını ve şüphelilere yönelik davanın, bir askeri mahkemede görüldüğünü bildirdi.

Kongo'da barışın sağlanabilmesi için çatışmaların nedenlerini, şiddet olaylarını ve silahlı grupları araştırırken hayatını kaybeden BM uzmanları Amerikalı Sharp ve İsveçli Catalan, ülkenin orta kesiminde Kasai Central bölgesindeki Ngombe köyü yakınında 12 Mart'ta kaybolmuştu. Sharp ve Catalan'ın cesedi, 27 Mart'ta Moyo Nehri kıyısında bulunmuştu.


HABERE YORUM KAT