KONYA VE GENÇLİK

Gençler için güzel şeyler oluyor bu şehirde.

Gençlik yıllarını güzellikler içinde geçiren insanlar bahtiyar, gençliğini yanlışlıklar içinde geçirip onun kıymetini bilmeyenler ise hep üzüntü içerisine olmuşlardır. Bu sebeple gençlik, Allah katında da kullar nazarında da ömür sermayesinin en kıymetli zaman dilimidir. Sevgili Peygamberimiz de bir hadisinde gençliğin önemini bizlere şöyle bildirmektedir: "İnsanoğlu kıyamet gününde; gençliğini nerede ve nasıl harcadığından sorguya çekilmedikçe yerinden ayrılamaz." 
Gençler meyve vermeye hazırlanan bir ağaç gibidir. İlgi gösterilirse en güzel meyveleri alma imkânı vardır. Bu sebeple gençlere önem arz edilmeli, kişisel gelişimlerine katkı sağlanmalı, gelecek için şuurlu gençler yetiştirilmeli. Bu bağlamda Konya, gençliğine sahip çıkıyor, yarınlar için bugünden güzel adımlar atıyor; gençliğin ülkesine, milletine, kendisine karşı olan sorumluluklarının artması için elinden gelen önemi ve hassasiyeti gösteriyor.

Son zamanlarda Konya da gençlik hareketleri giderek ivme kazandı. Büyükşehir Belediyesi gençlerle ilgili her projeye destek oluyor, sivil toplum örgütleriyle birlikte gençlik adına çalışmalarını gün geçtikçe katlayarak arttırıyor. Belediyemizin bu alanda ki örnek tavrının diğer büyükşehir belediyelerine de rol model olmasını temenni ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde de Selçuklu Akademik Düşünce ve Araştırma Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli 'Sadam Akademi' projesi çerçevesinde Akademi öğrencileri ve öğretim üyeleriyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, TÜBİTAK'a ve Yüksek Öğretim Kurulu'na ziyarette bulunup, toplantılar gerçekleştirdiler. Katılımcı gençler için verimli bir etkinlik olmuştur şüphesiz. Bu tür aktiviteler ile gençlerin öz güvenleri artıyor, hedefleri büyüyor, kendini ifade etme kabiliyeti oluşuyor. Ülkemiz için de aktif, her yönüyle çalışkan,  ülkesi için bir şeyler yapmak isteyen, sorumluluk sahibi, üretken, sorunlara çözüm odaklı yaklaşan gençler gerekli. Bunun için de gençlik adına yapılan etkinlikler de emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim kendi adıma.

Gençliğine sahip çıkan bir toplum olma, gençliğini doğru zeminlere yönlendirme ve şuurlu bir gençlik yetiştirme ümidi ile.

 

''Gençlerin yetişmesine önem veriniz; çünkü bu yolda en küçük ihmal, ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder.'' (Aristoteles)

 

                                                                                      

                                                                                                               

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum