1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya'da ablalara operasyon
Konya'da ablalara  operasyon

Konya'da ablalara operasyon

Konya'da ablalara operasyon

A+A-

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, haklarında yakalama kararı çıkarılan, aralarında örgütün sözde üst düzey yöneticileri, akademisyen ve iş adamlarının da bulunduğu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY'nin yapılanmasını deşifre etmek için bugüne kadar bine yakın kişinin ifadesine başvurdu. Şüphelilerle ilgili emniyet veri tabanı, açık kaynak, sosyal medya, HTS detay dökümlerinden analizler yapılarak, çeşitli kurumlardan soruşturmaya ilişkin birtakım bilgiler temin edildi. Veriler aracılığıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yapılanmasında aktif rol oynadığı değerlendirilen kişiler tespit edildi, örgütün yapılanması ortaya çıkarıldı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla haklarında yeteri kadar delil elde edilen kişilere yönelik operasyonun dördüncü aşaması için harekete geçildi. Bu kapsamda Konya merkezli 22 ilde 90 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Sabah saatlerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 30 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. Gözaltı kararı verilenler arasında örgütün sözde üst düzey yönetiminde "il-ilçe imamı", "büyük-küçük bölge imamı", "ünite imamı", "bölge talebe mesulü" gibi pozisyonlarda bulunanlarla, mütevelli gibi alanlarda görev alan iş adamı ve akademisyenler yer alıyor.

ÖRGÜT YAPILANMASINDA AKADEMİSYENLERİN ROLÜ

Akademisyenlerin örgüt içerisinde üst düzey yönetiminde görev aldığı belirtildi. Akademisyenlerden Prof. Dr. Ömer Ulukapı'nın üst düzey görev alanlardan biri olduğu, Prof. Dr. Bülent Oran'ın n Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi doktorlarının sohbetlerini düzenlediği ve cemaatte önemli bir yere sahip olduğu iddia edildi. Eski dekanlardan Prof. Dr. Alim Gür ile Prof. Dr. Durmuş Bozkurt'un FETÖ adına üniversite camiasında bulunan öğretim görevlilerinin dini sohbetlerini düzenlediği ve organize ettiği, Prof. Dr. Mikail Altan'ın akademisyenlerin atama işlerini yaptığı öne sürüldü.

 

Örgütün sözde üst düzey yöneticilerinden Cem A'nın, yüksekokul mezunlarını işe yerleştirdiği, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri okullarına öğrenci yerleştirmede görev aldığı iddia edildi. Kamu personeline sohbet toplantıları düzenleyen Çağlar Uzun'un da emniyet, TSK ve yargı personeliyle gizli ilişkiler kurduğu, bu kişilerle gizli toplantılar organize ettiği ileri sürüldü.

ABLALAR DA VAR

Grup sohbet toplantılarına katılarak örgüt adına yardım toplanmasını sağlayan ve kamu kurumlarına örgüt mensubu yerleştiren kişilerin de ayrı olduğu belirtildi. Şüpheliler arasındaki Züleyha Çoban ile Ebru Algül'ün kadınlara sohbet toplantıları düzenlemek ve esnaftan örgüte yardım toplamakla görevlendirildiklerinin belirlendiği öğrenildi. Örgüt adına yapılabilecek her türlü hizmeti yüklenen kişiler de gözaltına alınacaklar arasında bulunuyor.

SORUŞTURMA KAPSAMINDA 91 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Operasyonun ilk aşamasında, 30 Temmuz'da Konya merkezli 12 ilde gözaltına alınan 30 zanlıdan 27'si tutuklanmıştı. Operasyonun 9 Ağustos'ta 15 ilde gerçekleştirilen ikinci aşamasında gözaltına alınan 36 zanlıdan 33'ü, üçüncü aşamasında 18 Ağustos'ta yakalanan 39 zanlıdan 31'i tutuklanmıştı. 

40. 

ZÜLEYHA ÇOBAN

SOHBET TOPLANTILARI DÜZENLEYEN-FİNANS ELEMAN KAZANDIRAN

Örgüt içerisindeki bayanlara sohbet toplantıları düzenleyen ve esnaflardan örgüte yardım toplayan şahıslar

41. 

EBRU ALGÜL

SOHBET TOPLANTILARI DÜZENLEYEN-FİNANS ELEMAN KAZANDIRA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT