1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konyalı Yusuf, Togolu Yusuf'a ışık oldu
Konyalı Yusuf, Togolu Yusuf'a ışık oldu

Konyalı Yusuf, Togolu Yusuf'a ışık oldu

Okul harçlıklarıyla Dost Eli Derneği'ne bağışta bulunan 17 yaşındaki Yusuf, Togolu 14 yaşındaki katarakt hastası Yusuf'un ameliyatla ışığa kavuşmasına vesile oldu

A+A-

Dost Eli Derneğinin Batı Afrika ülkesi Togo’da gerçekleştirdiği Katarakt ameliyatları 300 kişinin göz aydınlığı oldu.  Togo’ya giden Dost Eli Derneği yardım ekibi ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan ve katarakt nedeni ile görme fonksiyonları kaybolmuş 300 kişinin göz ameliyatlarının yapılmasını sağladı. Togo’da yapılan ameliyatlar hakkında açıklamalarda bulunan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mevlüt Yıldırım, “Togo’da görme problemi yaşayan ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı ameliyat olamayan yoksul halka yardım elini uzatan kardeşlerimiz 300 kişiye göz aydınlığı oldu. Rahatsızlıkları nedeni ile görme yetisini kaybetmiş kardeşlerimizin ameliyatları uzman doktorlar tarafından gerçekleştirildi. Bu çalışma hem bizler hem de hastalar için çok özel olmakla birlikte özellikle yaşadığımız bir olay yüreklerimizde unutamayacağımız bir iz bıraktı.

dost-eli-(1).jpg

Bağışlardan biri de babasının kendisine verdiği okul harçlığından artırarak biriktirdiği parayı ‘ben de bir kardeşimin gözlerinin açılmasını istiyorum’ diyerek derneğimize gelen 17 yaşındaki Yusuf kardeşimizin bağışıdır. Babası Yusuf’a ‘ben senin yerinede bağışta bulunurum harçlığın sende kalsın oğlum’ dese de Yusuf ısrarla kendi harçlıklarıyla bağışını gerçekleştirdi. Bizler Togo’da acil ameliyat yapılması gereken hastaları birer birer sıraya koyarken kalabalığın içerisinde bir kenarda bekleyen bir erkek çocuğu dikkatimizi çekti.  Yanına yaklaştık ameliyat yapılacağını duyunca köyünden geldiğini 14 yaşında olduğunu, doğduğundan beri katarakt nedeni ile hiç görmediğini sıra kendisine gelmeyecek diye çok korktuğunu ve adının Yusuf olduğunu ondan öğrendik.  O an Konyalı Yusuf’un ısrarının Togo’da yokluğun karanlığı içinde 14 yıl yaşayan Yusuf için olduğunu anladık… Rabbim bir Yusuf’u bir başka Yusuf’un gözlerinin ilk defa görmeye başlamasına vesile kılmıştı. Bizler sadece emanetçiler olarak o gün oradaydık ve gözlerimiz yaşadığımız sürece unutamayacağımız bir Yusuf buluşmasına şahitlik etti” dedi. 

 

 

 

HABERE YORUM KAT