1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kümelenme Destek Programı Sözleşme İmza Töreni
Kümelenme Destek Programı Sözleşme İmza Töreni

Kümelenme Destek Programı Sözleşme İmza Töreni

ASO Başkanı Özdebir: - "Hedefimiz Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesidir"- OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın:- "Kümelenme birlikteliği arasında yer alan kamu, özel

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Nükleer Sanayi Kümelenmesi üyelerince endüstri malzemelerinin geliştirilmesi ile teknoloji edinimi, tasarım ve imalat kabiliyeti kazanımının sağlanacağını belirterek, "Hedefimiz Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesidir." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen "Kümelenme Destek Programı Sözleşme İmza Töreni"nde Nükleer Sanayi Kümelenmesi adına konuşan Özdebir, nükleer santrallerin, ilk yatırım maliyetleri yüksek olmasına rağmen güvenlik, sürdürülebilirlik, sıfır karbon emisyonu ve işletme maliyeti ile rekabetçi konumunu koruduğunu belirtti.

Özdebir, nükleer santrallerin arz güvenliği açısından sağladığı katkıların yanı sıra ekonomik, endüstriyel ve teknolojik birçok faydayı da sunduğunu dile getirerek, "Bahsedilen faydalardan yararlanabilmek ise büyük ölçüde devletin desteğine bağlıdır. Sabırlı biçimde, uzun vadeli ve doğrudan devlet desteği ile nükleer santrallere yönelik ağır sanayi altyapısı kurulması başarılır ise nükleer sektör ulusal kalkınma hamlesinin itici gücü olarak, Türkiye’yi cari açıktan kurtarabilecek önemli bir etken olacaktır." ifadelerini kullandı.

Nükleer enerji sektöründe insan kaynağı, yerli üretim ve Ar-Ge konularında uzun vadede öz yeterlilik kazanılması amacıyla yapılacak çalışmaların, ilgili tüm birimlerce planlanarak yürütülmesinin önem arz ettiğine dikkati çeken Özdebir, Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi'nde stratejilerinin, mevcut yerli sanayi altyapısını, nükleer sektör için verimli kılmak ve mükerrer yatırımları önlemek, benzer faaliyet yürüten firmaların ortak çalışmaları ile sinerji yaratmak olduğunu belirtti.

Özdebir, hedeflerinin Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesi olduğunu dile getirerek, "Nükleer endüstriye özel malzeme ve imalat teknolojilerinin kümelenme birlikteliği üyelerince geliştirilmesi ile teknoloji edinimi, tasarım ve imalat kabiliyeti kazanımı sağlanacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de oluşturulacak bu tecrübenin, uzun vadede dünyadaki diğer nükleer santral projelerinde de Türk sanayisinin tedarikçi olmasına zemin hazırlayacağını ifade eden Özdebir, "Şu ana kadar Rus, Fransız ve Çeklerle bu teknolojilerin paylaşılması ve eğitim süreçlerine katkıda bulunmak üzerine anlaşmalar yaptık. Ruslar birkaç gün içerisinde gelecekler, ihtiyaç tespiti için. Haziranda da Japonya'ya gideceğiz ve bu anlaşmaları pekiştireceğiz." diye konuştu.

- OSTİM'in temiz teknolojilerine 25 milyon liralık bütçe

OSTİM Temiz Teknolojiler Kümelenmesi adına konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da kümelenme birlikteliği arasında yer alan kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle beraber enerji odağında bir araya gelerek sektöre yerli ve milli çözümler üretmek, Türkiye'yi enerji alanındaki dışa bağımlılıktan kurtarmak adına çaba sarf edeceklerini söyledi.

Aydın, 5 yıl boyunca 24 milyon 826 bin 800 liralık bütçe ile ürün geliştirme, santral rehabilitasyonu ve uluslararasılaşma odak faaliyetleri çerçevesinde kümelenme destek programıyla KOBİ'lerin kapasitelerinin geliştirilerek sektörün gelişimine öncelik verileceğini bildirdi.

- "Denizi dışarıdan temizleyecek bir gemi tasarlıyoruz"

Gemi İnşa Sanayi Kümelenmesi adına konuşan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Bayramoğlu da kümelenmenin 36 firmanın bir araya gelmesiyle oluştuğunu açıkladı.

Kümelenmenin odağını, gemi ve açık deniz tesisleri tasarımı, inşası, bakımı ve onarımı olarak belirlediklerini söyleyen Bayramoğlu, "İlk olarak denizi dışarıdan temizleyecek bir gemi tasarlıyoruz. İkinci olarak da deniz yüzeyindeki kirliliği 'süpürge' diye tabir ettiğimiz gemilerle temizleme projemiz var." diye konuştu.

İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi adına söz alan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengizhan Öztürk de bu destek ile senede 3 milyar dolar harcama yapılan tıbbi cihaz endüstrisi üzerinde çalışmayı hedeflediklerini dile getirerek, sağlık sektöründe katma değeri yüksek ürünler üretecek genç firmalara, ihracatta güçlenmek isteyen deneyimli firmalara ve cesur projelere katalizör görevi göreceklerini ve bu projeleri hızlandırabileceklerini söyledi.

Toplantıda, Sürdürülebilir Ev Tekstili Kümelenmesi adına konuşan Uludağ Tekstil ihracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Osman Nuri Canik de firmaların ihracat, satış ve verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışma yapılacağına değindi. Canik, kümelenme yapılanmasının hedeflerinin sektörde yeni teknolojilerin teşvik edilmesi, işletmeler arasında ağ oluşturulması ve yeni işletmelerin bölgeye çekilmesi olacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT