1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kurban Bayramı'na Doğru
Kurban Bayramı'na Doğru

Kurban Bayramı'na Doğru

KIRIKKALE (AA) - Hayvancılığın gelişmesi ve damızlık hayvan varlığımızın korunabilmesi için, İl Hayvan Zabıtası Komisyonu Kararı ile gebe ve damızlık...

A+A-

KIRIKKALE (AA) - Hayvancılığın gelişmesi ve damızlık hayvan varlığımızın korunabilmesi için, İl Hayvan Zabıtası Komisyonu Kararı ile gebe ve damızlık dişi hayvanların kurbanlık olarak satışı, kesimi ve hayvan pazarına girişine müsaade edilmeyeceğini bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, önceki yıllarda uygulanan dişi hayvanlar için özel veteriner hekimlerden alınan "gebe değil ve damızlık değeri yoktur" ibareli raporların, il veya ilçe Müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerce kontrolünün yapılmasının zorunlu hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, resmi veteriner hekim onayı olmadan düzenlenecek raporların geçerliliğinin olmayacağı ifade edilerek, hayvan varlığının korunması, damızlık hayvan varlığının geliştirilmesi adına alınan bu kararın, il müdürlüğünde yapılan toplantı ile ilde çalışan serbest veteriner hekimlere de tebliğ edildiği kaydedildi.


HABERE YORUM KAT