1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kuveyt'teki Yemen müzakereleri
Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Taraflar, güvenlik, siyasi süreç ve tutuklular konusunu takip etmek üzere oluşturulacak komitelerde görev yapacak isimleri belirledi- BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed:"Yemenli taraflara, insani konunun öncelikli olduğu ve bunun başka konularla karıştır

A+A-

SANA (AA) - Yemen krizine çözüm için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Kuveyt'te yürütülen müzakerelerde, güvenlik ve siyasi sürecin yanı sıra tutuklular konusunu ele alacak komitelerde görev yapacak isimlerin belirlendiği bildirildi.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, hükümet heyeti ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden heyetin, üç gün aradan sonra dün yeniden bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmelerde, Yemen'de güvenlik konusunda düzenlemelerin yapılması, siyasi süreç ve tutuklular konusunun ele alındığı kaydedildi. Bu konuları takip etmek üzere oluşturulacak komiteler için her iki tarafın belirlediği isimlerin BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed'e teslim edildiği aktarıldı.

Açıklamada Şey Ahmed'in, "Yemenli taraflara, insani konunun öncelikli olduğu ve bunun başka konularla karıştırılmaması gerektiği yönünde ısrar ettim. Hükümet ile Husiler ve Salih yanlıları arasında 11 Nisan'da yürürlüğe giren ateşkes, yardım kuruluşlarının bölgeye ulaşmasına ve işlerini yapmasına olanak sağladı. Bu sürecin daha iyiye gitmesi ve vatandaşların sıkıntılarını hafifletecek ekonomik şartların düzelmesi yönünde ilerlemesini umuyoruz." ifadeleri yer aldı.

BM Güvenlik Konseyi'nin 2216 sayılı kararı doğrultusunda Yemen'in Hudeyde, es-Salif ve el-Muha limanlarından ticaret ürünlerinin ülkeye girişini kolaylaştırmak amacıyla BM tarafından Cibuti'de bir özel denetleme mekanizmasının oluşturulduğunu belirten Şeyh Ahmed, Yemen ekonomisinin canlanması ve hayatın normale dönmesi için taraflardan söz konusu denetleme mekanizmasına destek vermelerini istedi.

Yemen'de çatışan taraflar, BM'nin çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı.

BM verilerine göre Yemen'deki çatışmalarda Mart 2015'ten beri 6 binden fazla kişi öldü, yaklaşık 30 bin kişi yaralandı, 2,5 milyon kişi de evlerini terk ederek başka bölgelere sığındı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT