Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Esirler ve Tutuklular Komitesi, tarafların elindeki esir ve tutukluların serbest bırakılması konusunda anlaşma sağladı

KUVEYT (AA) - Kuveyt'te Yemen krizine çözüm bulunması için yürütülen müzakereler kapsamında kurulan Esirler ve Tutuklular Komitesinin, tarafların elindeki esir ve tutukluların serbest bırakılması konusunda anlaşma sağladığı bildirildi.

Müzakereleri izleyen kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esirler ve Tutuklular Komitesi, hükümet ve Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih'in yanlılarını temsil eden heyetler arasında yürüttüğü müzakereler sonucu, tarafların ellerindeki esir ve tutukları serbest bırakması konusunda anlaşmasını sağladı.

Prensipte kabul edilen ancak henüz imzalanmayan anlaşmanın, imzalanmasından itibaren 20 gün içinde her iki taraftan 50'şer kişinin serbest bırakılmasını öngördüğü aktarıldı.

Serbest bırakılma işlemlerinin nasıl yürütüleceği konusundaki nihai anlaşmanın ise daha sonra müzakere taraflarının katılımı ve onayıyla genel bir oturumda yapılacağı ifade edildi.

Söz konusu anlaşmanın, müzakerelere başlanmasından bu yana gerçekleştirilen kayda değer en önemli gelişme olduğu belirtildi.

Yemen'de çatışan taraflar, BM'nin çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı. Müzakereler kapsamında kurulan Esirler ve Tutuklular Komitesi'nin de içinde olduğu insani, siyasi ve güvenlik alanlarında kurulan komisyonların toplantısı ise dün başlamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, dün 3 komisyonun ilk toplantılarının olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini ifade etmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.