Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, Yemen'deki krize çözüm bulmak amacıyla müzakere yürüten taraflarla görüştü

KUVEYT (AA) - Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın ülkesinde yürütülen Yemen barış müzakerelerine katılan taraflarla görüştüğü bildirildi.

Müzakerelere katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, hükümet heyeti ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden heyetin arasını düzeltmek için önce Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, ardından da Yemenli taraflarla görüştü.

Yemenli taraflara, Kuveyt'teki müzakereleri sürdürmeleri ve çıkan sonuçlara bağlı kalmaları tavsiyesinde bulunan Şeyh Sabah, başta Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin meşruiyeti ve Husilerin şehirlerden çekilmesiyle silahlarını teslim etmesini öngören BM'nin 2216 sayılı kararı olmak üzere Yemen Ulusal Diyalog Konferansı sonuçlarını desteklediklerini belirtti.

Yemen hükümetini temsil eden heyetin başkanı Abdulmelik el-Mihlafi, ülkesinin Kuveyt Büyükelçiliğinde dün düzenlediği basın toplantısında, Husiler ve Salih yanlılarının, müzakerelerde yetkilerin kaynağına dair, "Husilerin şehirlerden çekilmesi ve silahlarını teslim etmesini öngören Birleşmiş Milletler (BM) 2216 sayılı karara, Körfez ülkelerinin girişimi ve uygulama mekanizmaları ile Ulusal Diyalog Kongresi'nden çıkan kararlara uyulması, güven oluşturmak amacıyla tutukluların serbest bırakılması, başta Taiz olmak üzere kentlere uygulanan ablukanın kaldırılması, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin meşruiyetinin tartışılmaması" konularını yazılı olarak kabul edinceye kadar müzakerelere katılımı askıya aldıklarını duyurmuştu.

Yemen'de çatışan taraflar, BM'nin çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı. Müzakereler kapsamında kurulan Esirler ve Tutuklular Komitesinin de içinde olduğu insani, siyasi ve güvenlik alanlarında kurulan komisyonların toplantısı ise 14 Mayıs'ta başlamıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.