1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kuzey Kore'den Suikast İddiası
Kuzey Kore'den Suikast İddiası

Kuzey Kore'den Suikast İddiası

Kuzey Kore, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Güney Kore istihbaratının ülkenin lideri Kim Jong-un'a suikast planı yaptığını iddia etti

A+A-

SEUL (AA) - Kuzey Kore, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Güney Kore istihbaratının ülkenin lideri Kim Jong-un'a suikast planı yaptığını ileri sürdü.

Kuzey Kore resmi ajansı KCNA, Güvenlik Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde, CIA ve Güney Kore istihbaratının, biyokimyasal madde kullanarak Kim'e saldırı düzenlemesi için bir Kuzey Kore vatandaşına para ve uydu haberleşme ekipmanları sağladığını iddia etti.

Haberde, CIA ve Güney Kore istihbaratının Kuzey Kore lideri Kim'i katıldığı bir törende, etkisini 6 ile 12 ayda gösteren biyokimyasal zehirle öldürmek için plan yaptığı öne sürüldü.

Suikast planının "radyoaktif ve nano zehirli maddeler içeren biyokimyasal maddeler" içerdiği savunulan haberde komplonun "yakın zaman önce ortaya çıkarıldığı ve bertaraf edildiği" belirtildi.

Kuzey Kore'nin "ABD ve Güney Kore istihbarat servislerini yok etmek için" karşı saldırıda bulunacağına işaret edilen haberde, "yakalanan teröristlerin acımasızca ortadan kaldırılacağı" kaydedildi.
HABERE YORUM KAT