1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Libya Umh Başkanı Serrac İle Emekli General Hafter Görüştü
Libya Umh Başkanı Serrac İle Emekli General Hafter Görüştü

Libya Umh Başkanı Serrac İle Emekli General Hafter Görüştü

Libya'da UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac ile emekli General Hafter, BAE'nin başkenti Abu Dabi'de bir araya geldi

A+A-

ABU DABİ (AA) - Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Fayiz es-Serrac ile emekli General Halife Hafter, Arap ve uluslararası arabuluculuk girişimleri sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de bir araya geldi.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ne bağlı basın merkezinin sosyal paylaşım sitesi "Facebook" hesabından yapılan yazılı açıklamada, Serrac ile Hafter'in Arap ve uluslararası arabuluculuk girişimlerinin ardından Abu Dabi'de görüştüğü ifade edildi.

Libya'nın "218" televizyon kanalı ise Hafter ile Serrac'ın görüşme sırasında çekilmiş fotoğraflarını yayımladı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının detaylarına ilişkin bilgi verilmezken görüşme sonrası ortak basın bildirisi yayımlanması bekleniyor.

BAE ve Libya basınında, Serrac ile Hafter'in bugün görüştüğüne ilişkin haberler yer aldı.

Serrac ile Hafter'in BAE'ye dün ulaştığı ifade edildi.

Temsilciler Meclisi üyesi Hamad el-Bendak, iki gün önce yaptığı açıklamada, Hafter ile Serrac'ın Abu Dabi'de görüşeceğine ilişkin beklentiyi ifade ederek, bu görüşmenin, Libya krizinin sona ermesinin yakın olduğunu gösterdiğini ve ülkede istikrarın sağlanması için çözümlerin belirlenmesini doğruladığını aktarmıştı.

Arap ve uluslararası aracıların daha önce Hafter ile Serrac'ı bir araya getirme çabaları sonuç vermemişti. Hafter, son olarak iki ay önce Mısır'ın bu konuya ilişkin girişimini reddetmişti.

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus'ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

BM'nin girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan Libya Siyasi Anlaşması uyarınca Başkanlık Konseyi (BK) kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla BK'yı Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanımıştı. BK başkanlığı görevine Fayiz es-Serrac getirilmişti ancak BK'nın sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter'in baskıları nedeniyle Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nde onaylanmadığı için bakanlar görevlerini vekaleten yürütüyor.

HABERE YORUM KAT