1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Londra Borsası’nın Yöneticisi Rolet Görevinden Ayrılıyor
Londra Borsası’nın Yöneticisi Rolet Görevinden Ayrılıyor

Londra Borsası’nın Yöneticisi Rolet Görevinden Ayrılıyor

Londra Borsası (LSEG) resmi sitesinden yapılan açıklamada borsanın üst yöneticisi Xavier Rolet’in görevinden ayrılacağı bildirildi

A+A-

LONDRA (AA) – Londra Borsası (LSEG) Üst Yöneticisi Xavier Rolet’in, yönetim kurulunun talebi üzerine görevinden ayrılacağı açıklandı.

LSEG’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada yönetim kurulu tarafından Rolet'ten görevinden ayrılmasının istendiği, kendisinin ise bu talebi kabul ettiği bildirildi.

Hali hazırda borsanın üst finans yöneticisi olarak gören yapan David Waffen’in geçiş süresinde üst yönetici olarak görev yapmasına karar verildiği ifade edildi.

Yaklaşık 8,5 yıldır Londra Borsası’nın yöneticiliğini yapan Rolet’in görev süresi normal şartlarda gelecek yılın aralık ayında sona erecekti.

Londra Borsası’nda yüzde 5 hisse payına sahip The Children’s Investment Fund adlı şirketin sahibi Christopher Hohn, Rollet’in görev süresinin 2021 yılına kadar uzatılması için yoğun şekilde lobi faaliyeti yürütüyordu.

İngiliz basınında son günlerde Londra Borsası’nın yönetim kurulunun Rolet’in görev süresinin uzatılması konusundaki baskıdan rahatsız olduğu öne sürülüyordu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BoE) Mark Carney ise dün Londra Borsası’nın yönetimine ilişkin devam eden tartışmalara yönelik, “Borsanın üst yöneticisi için üzerinde anlaşılan sürenin ötesinden bir durum öngöremeyiz. Fakat bu duruma en kısa zamanda bir netlik kazandırmak tüm tarafların çıkarınadır.” ifadelerini kullanmıştı.

İngiliz yayın kurumu BBC, Rolet’e sözleşmesinde 2018 yılının sonuna kadar olan 12 aylık süre için toplam 800 bin sterlin maaş ödemesi, yaklaşık 1,6 milyon sterlin de bonus ödemesi yapılacağını öne sürdü.

HABERE YORUM KAT