1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Lübnan'da Kendisini Yakarak İntihar Eden Babayla Dayanışma Gösterisi
Lübnan'da Kendisini Yakarak İntihar Eden Babayla Dayanışma Gösterisi

Lübnan'da Kendisini Yakarak İntihar Eden Babayla Dayanışma Gösterisi

BEYRUT (AA) - Lübnan'da, çocuğunun okul taksitini ödeyemediği için kendisini ateşe vererek intihar eden George Zureyik isimli vatandaşla dayanışma gösterisi...

A+A-

BEYRUT (AA) - Lübnan'da, çocuğunun okul taksitini ödeyemediği için kendisini ateşe vererek intihar eden George Zureyik isimli vatandaşla dayanışma gösterisi düzenlendi.

Eğitim Bakanlığı'nın önünde bir araya gelen eylemciler, Lübnanlı yöneticilerden yolsuzlukla mücadele ve "eğitim sisteminde reform" talebinde bulundu.

Protestocular, "Böyle devam ederseniz 900 bin öğrencinin sonu George'un çocuklarının sonu gibi olacak" yazılı dövizler taşıdı.

Gösteride konuşma yapan George Zureyik'in erkek kardeşi Şukri Zureyik de "böyle acı bir olayın tekrar yaşanmaması" temennisinde bulundu.

Zureyik, kardeşinin duygularını provoke eden ve intihar etmesine yol açan okul idaresi hakkında soruşturma açılması gerektiğini kaydetti.

Ülkenin kuzeyinde yer alan el-Kure kenti sakinlerinden George Zureyik, cuma günü, lise öğrencisi kızının eğitim ücretini ödeyemediği için kendini ateşe vermişti.

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Zureyik'in, kızının naklini başka bir okula almak istediği ancak biriken borçlarını ödeyemediği için okulun bu talebi olumsuz yanıtladığı ifade edilmişti.

Olayın ardından Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Ekrem Şuhayb'ın basın ofisinden yapılan açıklamada, konunun aydınlanması için talimat verildiği belirtilmişti.

Hayatını kaybeden vatandaşın çocuklarının eğitim ücretlerinin bakanlık tarafından karşılanacağı aktarılan açıklamada, bu yıl ekonomik durumları olmadığı için özel okullarda okuyan binlerce öğrencinin devlet okullarına intikal ettiği kaydedilmişti.HABERE YORUM KAT