1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Maç İçin Kahvehaneye Değil Camideki Merkeze Gidiyorlar
Maç İçin Kahvehaneye Değil Camideki Merkeze Gidiyorlar

Maç İçin Kahvehaneye Değil Camideki Merkeze Gidiyorlar

Mersin'de gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması için bir cami bünyesinde, içersinde çeşitli spor aletlerinden kitaplığa, şark köşesinden oyun alanlarına kadar birçok bölümün bulunduğu gençlik merkezi kuruldu- Gençler her türlü sosyal aktiviteyi y

A+A-

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Mersin'in merkez Mezitli ilçesinde gençleri kötü alışkanlıklardan uzat tutmak için bir cami bünyesinde kurulan gençlik merkezinde, gençler hem sosyal aktivitelere katılıyor hem camide namazlarını kılıyor hem de kahvehaneye gitme gereği duymadan taraftarı oldukları takımın maçlarını izleme şansı buluyor.

Merkez Mezitli ilçesindeki Mustafa Şahin Camisi'nin imamı Abdülkadir Koçar, gençleri camiye çekmek için müftülük ve Türkiye Diyanet Vakfının da desteğini alarak bir gençlik merkezi kurmak için harekete geçti.

Caminin ön kısmındaki boş alanı değerlendirip burada bir merkez oluşturan Koçar, içerisinde langırt, tenis masası, oturma alanları, mutfağı ve kitaplığı bulunan bir merkez oluşturdu.

Süper Lig maçlarını izlemek isteyenlerin de kahvehanelere gittiğini gözlemleyen Koçar, maç yayınlarına da abone oldu ve gençleri destekledikleri takımların maçlarını bu merkezde izlemesi için davet etti.

İlk günden itibaren merkeze gelenlerin sayısı sürekli arttı. Merkezde eğlenceli zaman geçiren gençler, hem istedikleri maçları izliyor hem aktivitelere katılıyor hem de dini bilgiler alıyor.

- "Gençlerin sevdiği şeyleri araştırdık"

Koçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gittiği yerde gençlerin kötü alışkanlıklardan korunmasına yönelik hizmetler yaptığını söyledi. Gençlerin ilgi alanına girecek faaliyetlerde bulunmayı tercih ettiğini aktaran Koçar, şöyle konuştu:

"Gençleri buraya nasıl çekeriz, manevi ortamı nasıl teneffüs ettirebiliriz, diye düşündük. Gençlerin sevdiği şeyleri araştırdık ve maç izlemeyi sevdikleri fikrinde birleştik. Maç izlemek için de kahvehanelere gittiklerini öğrendik. Bunun üzerine merkezde maç yayınları için de abone olduk. Masa tenisi, langırt ve spor aletleri aldık. Bunlarla ilk adımı attık. Bununla yetinmeyeceğiz şimdi bir de WhatsApp grubu oluşturduk. Oradan haberleşeceğiz. Yeri geldiği zaman gençlerimizle biz halı saha maçlarına gideceğiz."

Koçar, gençlerin hem maç izlediğini hem de namaz vakitlerinde üst kata çıkıp namaz kıldığını anlattı. Merkeze gelen gençlere manevi rehberlik de yaptıklarını aktaran Koçar, ayrıca üniversite sınavlarına hazırlık, yüzme, tekvando, badminton ve okçuluk kursları da düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun da camilerde çocuk ve gençlere yönelik merkezler oluşturulmaya başlandığını ifade etti. Mustafa Şahin Camisi'nde kurulan merkeze gençlerin ilgi gösterdiğini vurgulayan Coşkun, "Boş zamanlarında gençlerimizin caminin manevi havasını teneffüs etmesi, kubbeyi, minberi, mihrabı, imamı tanıması özetle camiyle gençliği buluşturmak için böyle faaliyetler yapıyoruz." dedi.

Gençlik merkezinde birçok aktivitenin de yapıldığına değinen Coşkun, "Gençlerin kötü alışkanlıklardan, bağımlılıklardan uzak, gerekirse ev ödevlerini yapabileceği merkezlerden yararlanması için çalışıyoruz." dedi.

Merkeze gelen 13 yaşındaki Göktuğ İnan, merkez sayesinde Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendiğine işaret ederek "Hocalarımız bize dinimizi anlatıyorlar. Maç izliyoruz, eğleniyoruz. Spor aletleriyle vakit geçiriyoruz." dedi.

Ailesiyle merkeze gelen Recep Borya da burada spor aletlerini kullandıklarını ve maç yayını izlediklerini bildirdi.

Ali Talha Balıkçı da merkezde çok güzel vakit geçirdiklerini, birçok aktivite yaptıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT