1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Meb'den Yabancı Öğrenciler İçin Üniversitelerle İş Birliği
Meb'den Yabancı Öğrenciler İçin Üniversitelerle İş Birliği

Meb'den Yabancı Öğrenciler İçin Üniversitelerle İş Birliği

Milli Eğitim Bakanlığı ile 6 üniversite arasında imzalanan protokol kapsamında, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yurt dışında tanıtılacak- Bu sınavlar, yurt dışında MEB'e bağlı okullarda yapılabilecek- Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran:- "Protoko

A+A-

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile 6 üniversite arasında, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) yurt dışında tanıtılması ve bakanlığa bağlı okullarda düzenlenmesine imkan sağlayan protokoller imzalandı.

Bakanlıktaki törende, protokolleri, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Eray Alper, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman imzaladı.

Protokoller kapsamında 6 üniversite, MEB'in 16 ülkedeki okullarını YÖS için sınav merkezi olarak kullanacak. Buralarda görev yapan öğretmenler de sınavlarda gözetmenlik yapacak.

MEB, üniversitelerle yabancı uyruklu öğrenci sayısının artırılması için ortak tanıtım faaliyetleri gerçekleştirecek.

İmzalanan protokollerle, bu alanda iş birliğine gidilen üniversite sayısı 13'e yükseldi.

- "Eğitimin niteliğinin arttığını gösteriyor"

Safran, törendeki konuşmasında, biyoteknoloji ve bilim alanındaki gelişmelerin gelecek yıllarda daha da hızlanacağını, gençlerin bu değişime hazırlanmalarının ülkeler için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'deki genç nüfusa dikkati çeken Safran, "Özellikle son yıllarda yurt dışına gönderdiğimiz öğrencilerde aradığımız özellik, gelecek yıllarda Türkiye ve dünyanın ihtiyacı olan mesleklere yönelik kendilerini hazırlamaları ve bu birikimlerini ülkemizde değerlendirmeleridir." diye konuştu.

Ülkedeki üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısının 114 bin 700 civarında olduğuna dikkati çeken Safran, yabancı öğrencilerin sayısının yükselmesinin eğitimin niteliğinin arttığını gösterdiğini söyledi.

Yaklaşık 50 ülkede YÖS yapıldığını belirten Safran, "Protokollerle bu üniversitelerimiz hem daha sağlıklı sınavlar yapacak hem daha çok yabancı öğrenciyi Türkiye'ye çekecek." dedi.

Safran, 2023 Eğitim Vizyonu'na yönelik, eğitimin tüm paydaşlarından katkı beklediklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT