Emrullah Nergiz

Emrullah Nergiz

MİLLET GÖREVİNİ YAPIYOR, YA BİZİ YÖNETENLER?

Haftalar sonra ilk Cuma heyecanı ile camilere koştuk. Tüm ülkede olduğu gibi Konya’da da uygun durumdaki Müslümanlar birlikte secde etmek için camilerde, meydanlarda, kapalı pazar alanlarındaydı.

Birbirinden güzel görüntüler çıktı ortaya. Özlemişiz.

Günler öncesinden Cuma hazırlıkları, uyulacak kurallar, konuşulup tartışılıp belirlenmişti.

Tam 10 hafta ara verdik. 10 hafta… 10 Cuma. Dile kolay. Rabbim bir daha göstermesin.

Millet bütün kurallara uyarak, layıkıyla görevini yaptı. Seccadesini de getirdi. Abdestini evinde aldı. Maskesini taktı. Dezenfektesini oldu.

Bazı durumlara gözümüzü kapattıkça bizi yönetenlerin ‘bu işi bizden daha iyi yapan yok’ egosuna kapıldığını görmek can sıkıyor.

Eleştiri olmadığı vakit, her şeyin dört dörtlük yürüdüğünü zannediyor yöneticiler. Ha birkaç kelam edince kötü adam oluyorsunuz o ayrı. Ama varsın olsun. Bir şeyler düzelecekse biz kötü adam olalım. Yeter ki bir daha böyle hatalar/eksikler yapılmasın.

Haftalar sonra ilk Cuma heyecanı ile bizler de maskelerimizi takıp seccadelerimizi alıp Mevlana Meydanı’na koştuk. Ezana 10-15 dakika kala meydan dolmuştu. Uygun bir yer bulup sosyal mesafe kuralına uyarak seccademizi serdik. Ayrıca Belediye görevlilerinin isteyene tek kullanımlık seccade dağıttıklarını gözlemledik. Hijyen için dezenfekte noktaları da kurulmuştu.

Mevlana Meydanı kuşkusuz birçok Konyalının şevkle alana koştuğu bir yer. Lakin gördük ki alınan onca önlem yapılan toplantılar yeterli olmamış.

 

ALANDA KIZDIĞIMIZ HOCA MEĞER İL MÜFTÜSÜYMÜŞ

Edebiyat eğitimi alırken de İletişim eğitimi alırken de bize öğrettikleri bir şey var: ‘Yüz yüze iletişimde beden dilinin %55, ses ve konuşmanın %38, kelimelerin ise etkisi sadece %7’dir.

Tam size ‘Bir kere müftülüğün alana tayin ettiği hocamızın sesi çıkmıyordu.’ Yazmıştım. Sonradan öğrendim ki alandaki imam, müftü beyin ta kendisiymiş. Hocamız çok bilgilidir, çok seviliyordur, âlim bir zattır. İşin burasında değilim, Rabbim selamet versin. Lakin hocam bağırmak için sesini zorladıkça insanlara olan etkisi bir o kadar azaldı. Böyle bir günde şöyle gür sesli, insanlarının ruhuna hitap edecek bir imam efendi tayin edilse daha güzel olmaz mıydı? Müftü beyin sesi öylesine yorgun ve isteksiz geliyordu ki sanırsınız işini zorla yaptırıyorlar. Basının uzattığı mikrofonları bile elinin tersiyle ittiğini de ayrıca arkadaşlardan öğrendim.

Kimse size orada zorla bir şey yaptırmıyor ki Sayın Müftü, yorgunsanız hastaysanız başka birini görevlendirin. Heyecanınız kalmadıysa gençlerin önünü açın! Bu Konya’nın da zatınızın da hayrına olur belki.

Diyanet İşleri, Cumhurbaşkanımız dâhil birçok Müslümanın eleştirdiği kurumlar arasında. Zira dinle diyanetle ilgili işlerde bile çoğu zaman sessiz kaldıklarını ve ülkenin Reisini konuşmaya zorlayarak, farklı cenahlarla muhatap ettirdiklerini hepimiz biliyoruz.

Biz Meydana dönelim. Alana kurulan ses sistemi de müftünün sesiyle paralel işliyordu. Zaten 10 hafta sonra hutbe için seçilen metin de Cuma namazı özlemiyle meydana gelmiş Müslümanları heyecanlandırmaktan uzaktı. Yöneticilerde heyecan olmazsa zaten ne metinden ne de yapılan işlerden heyecan beklemek nafile!

 

PEKİ, O TRAFİĞE NE DEMELİ?

En can sıkıcı durumlardan biri de hem Mevlana Caddesi hem de Şehit Nazım Bey Caddesi tarafından gelen trafiğin namaz boyunca akmaya devam etmesiydi. Yoğun bir trafik eşliğinde namaz kılındı. Görevli polisler özellikle trafiğin açık kalması için cemaati yoldan çektiler.

Anlamıyorum. 10 hafta sonra bırakın Konya’yı belki de ülkeden/dünyadan namaz karelerine girecek Mevlana Meydanı’nda Müslümanlar saf tutuyor ama siz kalabalığın geleceği noktayı hesap edememiş gibi alternatif yol olmasına rağmen oradaki trafiği kesmiyorsunuz. Başka bir zaman olsa tek bir araç durdurmayacağınız caddelerdeki park etmiş araçlardan neredeyse alana girecek yer yoktu. Yarım saatliğine bu caddeyi trafiğe kapatmak çok mu zordu? O araçları park ettirmemek çok mu zordu? Drone fotoğraflarında sonradan siz de gördünüz değil mi?

Trafik polisine bu caddeleri kapatma talimatı vermeyen idareciler sınıfta kaldı. Dilerim gelecek hafta bu hatalar yapılmaz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum