1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Milletlerarası Anlaşmalar
Milletlerarası Anlaşmalar

Milletlerarası Anlaşmalar

Türkiye ile Mozambik ve Yemen arasında imzalanan anlaşmalar, Resmi Gazete’de yayımlandı

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye'nin Mozambik ve Yemen ile imzaladığı anlaşmalar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye ile Mozambik arasında diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasını öngören anlaşma, Resmi Gazete’de yer aldı.

Maputo’da 24 Ocak’ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mozambik Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi ve Pasaport Hamilleri İçin Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşmasına" göre, Türk tarafının diplomatik, hizmet ve hususi pasaport, karşı tarafın ise diplomatik ile hizmet pasaport hamili olan vatandaşları, ilk giriş tarihinden itibaren her altı ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla diğer akit tarafın ülkesine girmek, ülkesinden transit geçmek, ülkesinde geçici olarak kalmak ve ülkesinden çıkmak için vize zorunluluğundan muaf tutulacak.

Anlaşmanın, akit tarafların anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekli iç prosedürlerin yerine getirildiğine ilişkin olarak birbirlerine yaptıkları bildirimlerin sonuncusunun alındığı tarihi takip eden otuzuncu gün yürürlüğe gireceği kaydedildi.

- Yemen'e sağlık alanında destek

Geçen yıl 28 Kasım’da başkent Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Yemen Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Anlaşması” da yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye, Yemen’de sağlık ve acil sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için destek sunacak. Bu kapsamda, 50 yatak kapasiteli iki sahra hastanesi Yemen’e hibe edilecek.

Öte yandan, geçen yıl 14 Eylül’de imzalanan ve Bakanlar Kurulunca onaylanan “Uluslararası Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Anlaşması” da Resmi Gazete’de yer aldı. Buna göre, zeytinyağı, zeytin pirina yağı ve sofralık zeytinin fiziko-kimyasal ve organoleptik özelliklerine ilişkin ticaretteki engelleri ortadan kaldırmak için ulusal ve uluslararası mevzuatta yeknesaklık sağlanacak.

Zeytin yetiştiriciliği, zeytinyağı teknolojisi ve teknik işbirliği alanında ise ulusal ve uluslararası kamu veya özel kuruluşlarla işbirliği desteklenecek, sektördeki teknik işbirliği, araştırma ve geliştirme teşvik edilecek. Zeytin ağaçlarının genetik kaynaklarının belirlenmesi, muhafaza edilmesi ve kullanılması için faaliyetler yürütülecek.

HABERE YORUM KAT