1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Milletlerarası Anlaşmalar
Milletlerarası Anlaşmalar

Milletlerarası Anlaşmalar

Türkiye'nin Gürcistan ve Ruanda ile imzaladığı protokol ve anlaşmalar Resmi Gazete'de yayımlandı

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye ile Ruanda ve Gürcistan arasında imzalanan anlaşma ve protokol, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Antalya'da 28 Nisan 2017'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ruanda Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tarım ve Hayvancılık Alanında İşbirliği Anlaşması" iki ülke arasında tarım, tarımsal ticaret, tarım teknolojisi ve tarımsal yatırımlar alanında iş birliğini artırmayı amaçlıyor.

Batum'da 25 Temmuz 2017'de imzalanan "Türkiye-Gürcistan Kara Ulaştırılması Karma Komisyon Toplantısı Protokolü" onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Protokole göre istatistiki bilgi teatisi, eşya ve yolcu taşımacılığı konuları müzakere edildi.

Buna göre heyetler, cari yılın 1 Ağustos gününden itibaren 3 buçuk ton altındaki taşıtlarda gerçekleştiren taşımaların serbestleştirilmesi konusunda mutabık kaldı.

Taraflar 2017'nin geri kalanı ve 2018'den itibaren geçerli olacak geçiş belgesi kotası, tüm geçiş belgelerinin bir sonraki yılın 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması hususlarında anlaştı.

Heyetler, Türk tarafının Türk taşımacısına verdiği izin belgesi sayısını Gürcü tarafına bildirmesi ve böylece Gürcü tarafının da buna göre hareket etmesi konularında da görüş birliğine vardı.

Taraflar, 2018'den itibaren arızi yolcu taşımaları için 200 izin belgesi teati edilmesi, 2017 için 50 ilave izin belgesi teati edilmesi hususlarında anlaşma sağladı.

HABERE YORUM KAT