1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mısır'daki İdam Kararlarına Tepki
Mısır'daki İdam Kararlarına Tepki

Mısır'daki İdam Kararlarına Tepki

İHAK:- "Haklarında idam kararı verilen gençlerin durumuyla emsal diğer davaların da temel insan hakları normlarına ve evrensel standartlara uygun olarak yeniden başlatılmasını talep ediyoruz"

A+A-

İSTANBUL (AA) - İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (iHAK) derneğince, Mısır’da artan idam kararlarına tepki gösterilerek, son olarak 7 genç hakkında verilen idam kararının durdurulması istendi.

İHAK'tan yapılan yazılı açıklamada, 28 Ocak 2014'te Mansura şehrinde yaşanan olaylar sonucunda 24 gencin gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Bu kişilerin işkence gördüğü iddia edilen açıklamada, şöyle denildi:

"İşkenceyle elde edilen itiraf videoları Mısır televizyonlarından ve medyadan yayınlanmış ve yayınlanan videolarda gençlere uygulanan işkence izleri çok net olarak görülmektedir. Bu şekilde yayınlanan itiraf videolarından sonra gençlerin aileleri, çocuklarıyla yapabildikleri görüşmelerde gözaltı sürecinde elektro şok, cinsel taciz, askıda tutma, vücutlarında sigara söndürme ve aile üyelerine tecavüz tehdidi gibi işkence ve uygulamalara maruz kaldıklarını bildirmişlerdir. Gençler Kahire’deki savcılığa ilk kez çıkarıldıklarında ifadelerini geri çekmişler ve işkenceye maruz kaldıklarını beyan etmişlerdir. Bunun ardından savcılık, gençleri Mısır İstihbarat Servisi'ne tekrar göndermiş ve burada uygulanan yoğun işkencelerin ardından ikinci defa çıkartıldıkları savcılıkta basına yansıdığı şekilde söz konusu suçları itiraf etmeleri sağlanmıştır. Mansura yerel mahkemesinin terör örgütü oluşturma ve adam öldürme suçlamalarıyla 6 gençle ilgili hüküm vermesinin ardından geçtiğimiz 7 Haziran tarihinde Mısır Temyiz Mahkemesi kararı onamıştır. Aynı tarihte mahkeme, İskenderiye’den gelen çok sayıda delil yetersizliği ve adil yargılama sorunu olan benzeri bir idam davasını da onaylayarak büyük bir hukuksuzluğa imza atmıştır. Temyiz mahkemesinin kararının ardından gençlerin avukatları dava sürecindeki hukuksuzluklardan dolayı 15 Haziran’da yeni bir başvuru dilekçesi daha sunmuş ancak henüz mahkeme tekrar yargılama konusunda bir karar vermemiştir."

Açıklamada, adil yargılanmanın temel bir insan hakkı, işkencenin de insanlık suçu olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"İnsan hakları savunucuları olarak başta Abdülfettah es-Sisi olmak üzere Mısırlı tüm adli mercilere ve otoritelere, İslam İşbirliği Teşkilatına, Arap Birliğine, Birleşmiş Milletler'e (BM) ve duyarlı tüm kurum ve kuruluşlara, gençlerle ilgili verilen ve 10 gün içerisinde durdurulamazsa her an infaz edilme riski bulunan bu kararın yeniden gözden geçirilmesini, bu kişilerin yeniden yargılanmalarını, bu süreçte yaşanan işkence ve diğer hukuksuzlukların dava konusu yapılarak sorumluların hesap vermelerini, haklarında idam kararı verilen bu gençlerin durumuyla emsal diğer davaların da temel insan hakları normlarına ve evrensel standartlara uygun olarak yeniden başlatılmasını talep ediyoruz."HABERE YORUM KAT