1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mülteci Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı
Mülteci Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı

Mülteci Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim görevlileri, çalıştayda sunumlar gerçekleştirdi

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) akademisyenleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığınca, Ankara'da gerçekleştirilen "Mülteci Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı"na katıldı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu'nun ev sahipliğinde Ankara Üniversitesi, AÜ, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, ESOGÜ ve Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayın açılışında AÜ İletişim Bilimleri Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Sevil Bayçu'nun koordinasyonunda hazırlanan, katılımcılardan büyük beğeni alan mülteci sorunlarına ilişkin kısa film gösterimi yapıldı.

Daha sonra Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş'ın moderatörlüğünde "Çözüm Önerileri Paneli" gerçekleştirildi.

Panelde, AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Yöneticisi Prof. Dr. Verda Canbey Özgüler'in proje tanıtımının ardından, Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Türe tarafından hayatımızı değiştirmek için ekolojik zekamızı nasıl kullanmamız gerektiği ancak ekolojik zekamızı kullanarak bugün karşı karşıya kaldığımız mülteci sorunu gibi sorunları nasıl aşabileceğimizin açıklandığı sunum yapıldı.

Öte yandan AÜ Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alper Çabuk tarafından mültecilere yönelik barınma çözüm önerileri, Doç. Dr. Emin Açıkkalp tarafından mültecilere yönelik yapılandırılacak yaşam alanlarında enerji eldesi ve atık yönetimi, atık su yönetimi alternatiflerinin neler olabileceği, Prof. Dr. Şükran Şahin tarafından ise ekolojik planlama ve kentleşme önerileri ortaya kondu.

Ankara Üniversitesi Dekanı Prof.Dr.Gökhan Söylemezoğlu’nun da tarımsal üretimle ilgili önerileri paylaştığı çalıştay, AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Temizel moderatörlüğünde gerçekleştirilen katılımcıların görüşlerini aktardığı serbest kürsü oturumuyla sona erdi.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT