1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mursi'nin yargılaması
Mursi'nin yargılaması

Mursi'nin yargılaması

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin aralarında bulunduğu 11 kişinin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı dava 7 Mayıs'a ertelendi

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Kahire Ceza Mahkemesi'nde görülen, Mursi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişinin "Katar adına casusluk" yapmak suçlamasıyla yargılandığı dava, görüşmelerin tamamlanması için 7 Mayıs'a ertelendi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ve çok sayıda basın mensubunun takip ettiği duruşmada, Mursi'nin, sanık kafesine girişinin ardından, Rabia işareti yapan diğer tutukluların "Kahraman Mursi, senin hapsedilmen vatanı özgürleştirecek", "Askeri yönetim yıkılsın", "Zafer kazanana kadar devrim" şeklinde slogan attığı görüldü.

Mursi ve diğer 10 sanık, "Katar adına casusluk" davasında, "ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumundan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunları Katar ile paylaşmak" ile suçlanıyor.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından Mursi ve darbe karşıtları hakkında birçok dava açılmıştı. Bunlardan "hapishaneler baskını" davasında Mursi'nin yanı sıra birçok Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiyi idam, 21'ini müebbet, 8 kişiyi ise iki yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, "casusluk" davasında da Mursi dahil 17 kişinin idamına hükmetmişti.

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Mursi hakkında, "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar sürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT