1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müsiad 24. Olağan Genel Kurulu
Müsiad 24. Olağan Genel Kurulu

Müsiad 24. Olağan Genel Kurulu

Ekonomi Bakanı Zeybekci:- "İhracatın büyümeye olumlu katkısı ile ilk çeyrek büyümesinin yüzde 4'ün üzerinde, yıl sonu büyümesinin de olması gereken yüzde 5'in çok üzerinde kalıcı olarak yerleşmesini hedefliyoruz"- "İhracatta ilk 5 ayda sağladığımız artış

A+A-

İSTANBUL (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatın büyümeye olumlu katkısı ile ilk çeyrek büyümesinin yüzde 4'ün üzerinde, yıl sonu büyümesinin de olması gereken yüzde 5'in çok üzerinde kalıcı olarak yerleşmesini hedeflediklerini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 24. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Zeybekci, dünyanın yeniden yapılandığını kaydetti.

Dünyanın artık kesin bir çizgi ile ikiye ayrılabileceğini belirten Zeybekci, bu çizginin bir tarafında bilgiyi üretenler, bir tarafında da bilgiyi tüketenler olduğunu dile getirdi.

Zeybekci, bilgiyi üretenlerin ellerindeki ekonomi kalemlerini kullanarak dünya haritasını yeniden çizmek üzere yeni bir süreci başlattıklarını ifade etti.

Hedeflerinin menfaatlerini ilgilendiren her alanda edilgen değil, etken bir ekonomi haline gelmek olduğunu vurgulayan Zeybekci, Türkiye'nin son yıllarda katettiği yolu, dostlarının bir Türk mucizesi olarak nitelendirdiğinin altını çizdi.

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin son yıllarda nereden nereye geldiğini anlattı.

- "Artık sizlerle birlikte 'Mazeret yok, yola devam' diyoruz"

Ekonomik Bakanı Zeybekci, artık yeni şeyler söylenmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'yi dünyanın ilk 10, Avrupa'nın ilk 3 ekonomisinden birisi haline getirmek, Sayın Cumhurbaşkanımızın bize yek talimatı. Diğer bir deyişle yeni sloganımız; mazeret yok." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer bir talimatının da "Türkiye'yi bekletmeyin, önünü açın." yönünde olduğunu aktaran Zeybekci, 2016'da yaşanılan bütün olaylara rağmen Türkiye'nin takdir edilecek bir gelişim sağladığını dile getirdi.

Zeybekci, 2017'nin yeniden başlangıç ve atılım yılı olması için her türlü hazırlığı yaptıklarını ifade etti.

Yıl içinde yaptıkları çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Zeybekci, ihracatta ilk 5 ayda sağladıkları artış trendini devam ettirerek, yıl sonunda tarihi zirveye ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Nihat Zeybekci, ihracatın büyümeye olumlu katkısı ile ilk çeyrek büyümesinin yüzde 4'ün üzerinde, yıl sonu büyümesinin de olması gereken yüzde 5'in çok üzerinde kalıcı olarak yerleşmesini hedefledikleri bilgisini verdi.

İşsizlik, enflasyon, faiz ve cari açık alanlarında olumlu sonuçlar alacaklarını da vurgulayan Zeybekci, "Artık sizlerle birlikte 'Mazeret yok, yola devam' diyoruz." diye konuştu.

Zeybekci, konuşmasının sonunda Nail Olpak'a yol arkadaşlığından dolayı teşekkür ederken, bayrağı devralacak Abdurrahman Kaan'a da muvaffakiyetler diledi.

HABERE YORUM KAT