1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Odun Olmaktan Kurtardığı Zeytin Ağaçları Villalarda Yeşeriyor
Odun Olmaktan Kurtardığı Zeytin Ağaçları Villalarda Yeşeriyor

Odun Olmaktan Kurtardığı Zeytin Ağaçları Villalarda Yeşeriyor

Yalova'da, otoyol geçen güzergahta kamulaştırma sürecinde sökülen 30-200 yaşlarındaki zeytin ağaçlarını satın alan üretici, bunları 6 aylık bakım sürecinin ardından peyzaj düzenlemesi yapan firmalara satıyor- Gösterilen talebe yetişemeyen çiçek üreticisi

A+A-

YALOVA (AA) - YUNUS OZAN SÖYLER - Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru beldesinde otoyolun geçtiği güzergahta kamulaştırma sürecinde sökülen zeytin ağaçlarını mülk sahiplerinden satın alıp bakımını yaptıktan sonra peyzaj düzenlemesi yapan firmalara satan çiçekçi, talebe yetişemiyor.

Yalovalı çiçek üreticisi Oktay Akgün, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun geçtiği zeytin bahçelerinde daha önce kamulaştırma çalışmaları yapıldığını, bu alanlardaki bazı ağaçların söküldüğünü hatırlattı.

Akgün, bu ağaçların uzun yıllar sonra bugünkü haline ulaştığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu zeytin ağaçları eskiden büyük dedelerimizin ve hatta Rumların dikmiş olduğu zeytin ağaçlarıdır. Zeytin ağacını sökmek yasak ve Bakanlığımız zeytin ağaçlarının sökülmesine izin vermiyor fakat alanda kamu yararı veya imar oluşumu varsa zeytin ağacının sökülmesi bu durumlarda serbest olabiliyor. Biz de bu şekildeki tarihi zeytin ağaçlarını bulup doğaya kazandırıyoruz. Sökülen zeytin ağacını alıp saksıya koyarak doğaya ve halka kazandırıyoruz. Biz almasak bu ağaçlar odun, ateş olup yanıp gidecek."

- "30 ile 200 yaş arası zeytin ağaçları"

Zeytin ağaçlarını 6 aylık bakım sürecinin ardından satışa sunduklarını anlatan Akgün, şöyle devam etti:

"Biz bu ağaçları otoyoldan aldıktan sonra çalışanlarımız tarafından budandı, ilaçlaması yapıldı ve buna uygun saksı siparişini verip dikimini yaptık. İlaçlaması ve gübresini uygulayıp saksıya koyduk. Bitkinin araziden sökülüp saksıya koyduğumuz süreçte uyumunu sağlayıp, sağlığına yeniden kavuşturduk."

Akgün, 30-200 yaşlarındaki zeytin ağaçlarını toparlayıp doğaya kazandırdıklarını vurguladı.

Peyzaj düzenlemesi yapan şirketlere daha çok villaların bahçelerinde kullanılmak üzere son 6-7 ayda 70'e yakın zeytin ağacı sattıklarını bildiren Akgün, en son 150-200 yaşlarında bir ağacın satışını gerçekleştirdiklerini belirtti. Akgün, "Bu zeytin ağacı tahminlerimize göre 150-200 yaşlarında. Biz bunu İstanbul'dan bir firmaya sattık. Ağacımız bir villanın peyzaj uygulamasında yerini alacak." ifadelerini kullandı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT