1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Öğrenciler Liseye Yerleşemedi, Kaos Büyüyor
Öğrenciler Liseye Yerleşemedi, Kaos Büyüyor

Öğrenciler Liseye Yerleşemedi, Kaos Büyüyor

Konya’da yaşayan ve okul ortalamaları 90'ın üzerinde olan yüzlerce başarılı öğrenci herhangi bir liseye yerleşemedi. Mağduriyet yaşayan öğrenci ve veliler İl Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek sorunlarının çözülmesini istedi.

A+A-

Liselere girişte uygulanan yeni sistemde, yerel yerleştirmede yaşanan aksaklıklar on binlerce öğrenciyi mağdur etti. 17 Eylül’de okullar açılmasıyla birlikte yeni eğitim öğretim yılı başlayacak. Yüksek puan almalarına rağmen yerleşemeyen lise öğrencileri ise okulsuz kaldı. Mağdur olan öğrenci ve veliler İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde toplanarak mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik çözüm talebinde bulundu.

Meslek ve İmam Hatip Liselerine Mecbur Bırakılıyoruz

330 puan ve yüzde 13 baraj diliminde olan oğlunun hiçbir okula yerleşemediğini daha düşük puan alan öğrencilerin ise aynı okula yerleştiğini söyleyen öğrenci velisi Cafer Kaya, “Çocuğumun puanı Anadolu lisesine tuttuğu halde çocuğum açıkta kaldı. Meslek lisesi, imam hatip lisesi ve açık lise seçenekleri sunuldu ve ben çocuğumu bu okullara göndermek istemiyorum” dedi.

Öğrenci Muhammed Kaya ise, benden daha düşük puan alan öğrenciler benim tercih ettiğim okullara yerleşti ben açıkta kaldım diyerek, “ Sabah, Anadolu liselerinde kontenjan açılmamıştı. Öğleden sonra Konevi ve Selahattin Eyyübi liselerinde kontenjan açmışlar. Bunları yazın kesin birine yerleşirsiniz dendi. Biz tercihlerimize bu okulları yazdık ama bakandan talimat gelmiş kontenjanlar kapatılmış. Bizi meslek lisesi, imam hatip lisesi ve açık öğretim lisesini tercih etmek zorunda bırakıyorlar. İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitime kaç kere geldik hiçbir sonuç çıkmadı. Tembel olsaydım şuanda bir Anadolu lisesine yerleşmiştim” ifadelerini kullandı.

90 Puanla Yerleşemedi

Öğrenci velisi Kemal Ölmez ise evimin yakınındaki okula kızımı gönderemiyorum 50 puanla öğrenci alan okul benim kızımın puanı 90 olduğu halde kızımı kaydettiremedim. Başarılı bir öğrenci, evime 500 metre uzaklıktaki okula yerleşemiyor. Başarılı öğrencilerin hiçbirini yerleştirmemişler. Herhangi bir açıklama yapan kimse yok. Sistemi anlamış değilim. Milli eğitim müdür yardımcıları, Bakanlığın sistemi bu şekilde biz bir şey yapamıyoruz diyorlar. Çocuklarımızı meslek lisesi ve imam hatip lisesine gitmeye mecbur kılıyorlar buna acil bir çözüm istiyoruz” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürü ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Haber: Ebrar Küçükakın

HABERE YORUM KAT

2 Yorum