Ölçü aletlerinin muayene ve damgalama ücretleri belirlendi

Ölçü aletlerinin muayene ve damgalama ücretleri belirlendi

ANKARA (AA) - Ölçü ve ölçü aletlerinden alınacak muayene ve damgalama ücretleri yeniden düzenlendi.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Ölçü...

ANKARA (AA) - Ölçü ve ölçü aletlerinden alınacak muayene ve damgalama ücretleri yeniden düzenlendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Ölçü ve Ölçü Aletlerinden Alınacak Muayene ve Damgalama Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, muayene ve damgalama ücretleri, uzunluk ölçüleri için 41 kuruş ile 89 kuruş arasında, hacim ölçekleri için 74 kuruş ile 27,9 lira arasında, şişelerde kütle ölçüleri için 1,3 lira ile 52,4 lira arasında değişecek. Şişelerde her bir kalıp için ise muayene ve damgalama ücreti 414,5 lira olacak.

Otomatik olmayan tartı aletlerinde muayene ve damga ücretleri 185,4 liraya kadar çıkarken, otomatik tartı aletlerinde bu rakam 181,1 lira ile 301,8 lira arasında olacak.

Hareket halinde bulunan yol araçları için otomatik tartı aletleri (aks kantarları) için söz konusu ücret 202,9 lira, yük ve sarnıçlı vagonlar için 12,9 lira ve ölçü olarak kullanılan taşıtlar (vagonetler) için 9,1 lira olarak belirlendi.

Hububat muayene aletleri için söz konusu ücret 2 kilograma kadar olanlar için 7,1 lira, 2 kilogramdan fazla olanlar için ise 10,7 lira olacak.

Söz konusu yönetmelikte muayene ve damgalama ücretleri gaz sayaçları için sınıfına göre 7,1 lira ile 57,5 lira, su sayaçları için anma debisine göre 1,3 lira ile 7,9 lira, elektrik sayaçları için ise 4 lira ile 31,1 lira arasında değişecek. Areometrelerde ise söz konusu ücret 5 lira olacak.

- Taksimetrelerin muayene ücretleri 48,3 lira

Taksimetreler 48,3 liraya, naklimetreler de 14,8 liraya muayene edilerek damgaları verilecek. LPG sayaçlarının belge ücretleri de 37 lira ile 114,1 lira arasında olacak.

Su satış pompalarının muayene ve damga ücretleri 19,6 lira olarak belirlenirken, akaryakıt sayaçlarının ücretleri 37,8 lira ile 114,1 lira arasında değişecek.

Süt sayaçlarında söz konusu ücret tanker tipi sayaçlar için 60 lira, depo tipi sayaçlar için ise 96,8 lira olarak belirlendi.

Sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış doğal gaz sayaçlarının ve sıvıların veya gazların kütlesel ölçümünü yapan sistemlerin muayene ve damga ücretleri 60 lira olacak.

Tamir ve ayar istasyonlarının söz konusu ücretleri 98,4 lira ile 262,6 lira arasında, egzoz gazı ölçme araçları için belirlenen muayene ve damga ücretleri de 40,6 lira ile 108,2 lira arasında değişecek.

Takograf cihazları da 54,1 liraya muayene edilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.